Mikrodalga Fırında Tekrar Isıtıldığında Zehirliyor

Mikrodalga Fırında Tekrar Isıtıldığında Zehirliyor

Yiyecekleri taze olarak tüketmek en sağlıklısı ama mecburen bazen mikrodalga fırını kullanmak zorunda kalıyoruz. Uzmanlardan bu konuyla ilgili önemli bir uyarı var

Eskiden annelerimiz daima taze yiyecekleri tüketmemizi önerirlerdi. Ve her daim taze yemek yaparlardı. Ancak çalışma yaşamının getirdiği etkiler ve teknolojiyle birlikte hayatımıza giren mikro dalga fırınlar taze yiyecekleri bir kenera bırakıp dondurulmuş yiyecekleri tercih etmemize veya dünden kalan yemekleri ısıtıp yiyebileceğimiz bir alet olarak hayatımıza girdi.

Her ne kadar çoğu zaman hayatımızı kurtarıyor gibi görünen mikro dalga fırınlar iyi bir şeymiş gibi gözüksede bazı durumlarda tehlikeli olabiliyor.

Uzmanların bu uyarısına sizde kulak verip sevdiklerinizi uyarmayı sakın ihmal etmeyin:

Dedik ya yiyecekleri taze tüketmek çok daha sağlıklı bir durum.  Ancak ne kadar lezzetli ve sağlıklı olursa olsun, bazen taze hazırlanmış bir yemekte sağlık açısından yararını kaybeder ve bir mikrodalga fırında yeniden ısıtırsanız gıda zehirlenmesine neden olabilir.


İşte pişirildikten hemen sonra tekrar ısıtmadan yemeniz gereken yiyecekler;

Kereviz tekrar ısıtılmaz!

Kereviz çorba için harika bir üründür ancak kerevizi mikrodalga fırında yeniden ısıtarak yemeyin.

Kereviz, yeniden ısıtma işleminden sonra toksik nitritlere ve kanserojen nitrosaminlere dönüşen nitratlar içerir.

Yumurta tekrar ısıtılmaz

Pişmiş yumurtalarınızı veya omletinizi yeniden ısıtmayın. Çünkü, yeniden ısıtmadan sonra, yumurta toksik hale gelir.

ÇÖPE ATMA EKMEK ARASINA KOY

Onları sandviçinize veya salatalarınıza eklemeniz daha iyi olacaktır. Bu durumda onları tekrar ısıtmanız veya atmanız gerekmeyecektir.

Ispanak TEKRAR ISITILMAZ!

Sağlıklı bir diyet yapmak isteyen birçok kişi ıspanak ister çünkü birçok vitamin ve mineral içerir. Fakat, kereviz gibi, ıspanak da yeniden ısıtma sonrası nitritler ve nitrosaminler haline gelen nitratlarla doludur.

Sandviçlere veya salatalara ıspanak ekleyin ve maksimum faydayı herhangi bir zarar vermeden elde edin.

Mantar TEKRAR ISITILMAZ!

Mantarlar, protein, vitamin ve amino asitlerin yüksek içeriğine rağmen, çoğu zaman sindirilmezler. Ve eğer kalan risotto tekrar ısıtırsanız, sorun daha da kötüleşecektir: mantarların protein bileşimi değişir ve bu, karın ağrısı ve mide şişmesine neden olur.

Ancak, artan mantarları yeniden ısıtmak yerine en iyi kullanımı onlarla bir makarna sosu hazırlamak ya da bir salataya eklemektir.

Patates TEKRAR ISITILMAZ!

Oldukça beklenmedik bir şekilde, patateslerin de kara listede olduğu ortaya çıktı. Yeniden ısıtılmış patatesler tat ve sağlık yararlarını kaybeder ve oda sıcaklığında folyo içinde saklandıklarında bile botulizmin bir nedeni haline gelebilir.

Hemen patates püresi ve patates kızartması yiyin daha iyidir. Fazla haşlanmış patates varsa, bunları salatanıza eklemelisiniz.

Tavuk TEKRAR ISITILMAZ!

Tavuk yemekleri tekrar ısıtıldığında protein bileşimi değişir ve bu sindirim problemlerine neden olabilir.

Bu nedenle, kalan tavuğu bir salata veya sandeviçe ilave etmek daha iyi.

Pancar

Pancar sağlığa yararları çok fazladır. Ancak pancar da nitratlarla dolu olduğu için onu tekrar ısıtmak tavsiye edilmez.

Taze pancar en sağlıklıdır.

Pirinç

Pirinç vitaminler, mineraller ve amino asitler bakımından zengindir, ancak pişirildikten sonra bile yaşayan bakteri sporlarını da içerir. Pilav hazırlandıktan sonra oda sıcaklığında bırakılırsa, bakteriler çoğalır ve bu durum gıda zehirlenmesine neden olabilir. Yeniden ısıtma sorunu çözmez, bu nedenle pirincinizi derhal tüketmeye çalışın 

İÇERİĞİ BEĞENDİYSENİZ PAYLAŞABİLİR VE SEVDİKLERİNİZİN BİLGİLENMESİNİ SAĞLAYABİLİRSİNİZ : UNUTMAYIN SAĞLIK PARAYLA SATIN ALINAMAYACAK KADAR ÖNEMLİ VE DEĞERLİDİR!