• BIST 110.477
  • Altın 275,441
  • Dolar 5,8011
  • Euro 6,4759
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 11 °C

Hayati Yazıcı’dan Kılıçdaroğlu’na Cevap

Hayati Yazıcı’dan Kılıçdaroğlu’na Cevap
Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş ile birlikte...

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş ile birlikte Beyoğlu esnafını ziyaret etti. Yazıcı, "Cumhurbaşkanının Meclis seçimlerini gelişi güzel yenileyemez. Ve ikinci dönemde Meclis seçimlerinin yenilemesine karar verirse, tekrar aday olamaz. Dönemi bitmiştir. Sayın Kılıçdaroğlu bunu nereden çıkarıyor? İyi okumak lazım. Ama bazen de her okuyan anlayamaz" dedi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, İstiklal Caddesi'ndeki esnafı ziyaret ederek, getirilmek istenen Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini anlattı. Kentsel dönüşümün yürütüldüğü Tarlabaşı'daki kentsel dönüşüm ve Taksim'e yapılan cami inşaatını da inceleyen Yazıcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve AK Parti Beyoğlu İlçe Başkanı Harun Muş'tan cami hakkında bilgi aldı. Sonrasında ise Pera Taksi Durağı'nı ziyaret eden Yazıcı, taksici esnafının sorunlarını dinleyerek, taksicilerin taleplerini not aldı.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Türk insanın zeki ve sezgisinin güçlü olduğunu belirterek, "Bu tür zamanlarda, sıkıntılarını dile getirir, sitem eder, biz de bunları dinleriz ciddiye alırız. Ama vatan için her hangi bir durum söz konusu olduğunda "her şey teferruattır" der ve vatan için ne gerekiyorsa onu yapar. Beyoğlu'nda da bunu gördüm. Referandumda Beyoğlu esnafı performansı yüksek bir durum gösterecek. Sorun yok" diye konuştu.

"Anayasa metninde olmayan şeyleri varmış gibi söylem haline getiriyor"

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun anayasa değişikliğinin Cumhurbaşkanına TBMM'yi fesih yetkisi verdiğine ilişkin açıklamalarına değinen Yazıcı, ana muhalefet partisinin genel başkanının çelişkili konuşmasının üzüntü verici olduğunu belirterek, "Başından beri öyle yapıyor. İlk söylediğinde sanıyorsunuz ki adam sürç-i lisan ediyor. O zaman da hilafı hakikat konuştu diyoruz. Ama bunu tekrarladığına göre hilafı hakikat konuştu sözüyle bu fiilini ifade etmek mümkün değil. Gerçek dışı kullanıyor. Ben yine diğer sözü kullanmayayım. Dolayısıyla söylediklerinin tamamının anayasada karşılığı yok. Anayasa metninde olmayan şeyleri varmış gibi söylem haline getiriyor, seslendiriyor. Çok yazık. Milletimiz bunları anlıyor ve değerlendiriyor" şeklinde konuştu.

Yeni anayasada Cumhurbaşkanına Meclis'i fesih yetkisi verilmediğin söyleyen Yazıcı, "Cumhurbaşkanı Meclis'in yenileme yetkisi var ama elbete bunların gerekçesi olacak. Bunlar sanıyorlar ki, bir yetki varsa, adam "sabah kalktım ve seçimleri yenileyeyim" diyecek. Böyle bir şey yok. Seçimleri yenilemenin bir siyasi riski var. O riski karşılayacak gerekçelerin olması lazım. O riski karşılayacak gerekçeleriniz yoksa siyasette, attığınız her adım geri teper. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Meclis seçimlerini gelişi güzel yenileyemez. Ve ikinci dönemde Meclis seçimlerinin yenilemesine karar verirse, tekrar aday olamaz. Dönemi bitmiştir. Sayın Kılıçdaroğlu bunu nereden çıkarıyor? İyi okumak lazım. Ama bazen de her okuyan anlayamaz" ifadelerini kullandı.

Mevcut anayasa da ve getirilmek istenen yeni düzenlemede de Meclis'i fesih yetkisi bulunmadığını aktaran Yazıcı, sözlerini şöyle tamamladı:

"Fesih ayrı bir şeydir, yenileme ise ayrı bir şeydir. Mevcut anayasada seçimleri yenilenmesi vardır. Biz 7 Haziran 2017 yılında Meclis'te tek başına hükümet kuracak sayıya hiç bir parti ulaşamadığı için anayasanın verdiği seçimleri yenileme yetkisi gereği yapıldı. Bakın fesih ile yenileme arasındaki fark şudur: ölüm ile hayat arasındaki farktır. Fesih ölümdür, yenileme hayattır."

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim