"Hayır Toplantısına Katılan Muhtarlara Soruşturma Açıldı" Haberini Savcılık Yalanladı

"Hayır Toplantısına Katılan Muhtarlara Soruşturma Açıldı" Haberini Savcılık Yalanladı

CHP tarafından Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde muhtarlarla yapılan toplantıya soruşturma açıldığında dair haber, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı...

CHP tarafından Nevşehir'in Gülşehir ilçesinde muhtarlarla yapılan toplantıya soruşturma açıldığında dair haber, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yalanlandı.

Bir ajans tarafından hayır toplantısına katılan muhtarlara soruşturma açıldığına dair haberinin servis edilmesinin ardından, Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı çıkan haberleri yalanladı. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"28.03.2017 tarihli bir gazetede yayınlanan Nevşehir iline bağlı Gülşehir ilçesinde bir siyasi partinin yetkilileri ve bazı belediye başkanları ile 83 muhtarın katıldığı kapalı salon toplantısında yapılan referandum çalışması ile ilgili olarak toplantıya katılan 50 muhtara şüpheli sıfatı ile işlem yapıldığına ilişkin haberler kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır.

Bilindiği üzere Halk Oylamasında 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunda propaganda serbestliği ve süresi maddesinde geçen süre, 3376 sayılı Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun'un 5/A maddesi gereğince oy verme gününden önceki yedinci günden başlayarak uygulanır hükmü yer almaktadır.

Cumhuriyet Başsavcılıklarına yapılan tüm ihbar ve şikayetlerde olduğu gibi Gülşehir İlçe Emniyet Müdürlüğünce, söz konusu toplantıya ilişkin bildirimde bulunulmadığı yönünde yapılan ihbar sebebiyle 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu gereğince Gülşehir Cumhuriyet Başsavcılığınca işlem başlatılmış ancak bu kapsamda toplantıya katılan muhtarlar kesinlikle şüpheli sıfatı ile değil bilgi sahibi olarak dinlenilmiş olup, toplantıya katılan muhtarlar hakkında herhangi bir soruşturma yapılması söz konusu değildir."

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.