Hazır alınan tarhana hiç bir işe yaramayabilir. İşte en kolayından Evde Kolay Tarhana Yapımı Tarifi

Hazır alınan tarhana hiç bir işe yaramayabilir. İşte en kolayından Evde Kolay Tarhana Yapımı Tarifi

Hiçbir şekilde katkı maddesi içermeyen tarhana yapmaya hazır mısınız? Marketlerde paketli bir şekilde uzun süre kalan tarhanalar almaya artık son!

TARHANA çorbası şifa deposudur. Ancak evde yapılan tarhananın yerini hiç bir çorba tutamaz. Bu yüzden sizlerde evde yapabileceksiniz. İşte en kolayından tarhana çorbasının tarifi..

Eminim sizlerin de çok hoşuna gidecektir... 

Bu tarif ile hem kolay hem katkısız tarhana yapabileceksiniz.

Malzemeler:

 • 1.5 kilogram kırmızı biber
 • 1 kilogram kuru soğan
 • 1 kilogram domates
 • Yarım kilo bir gece önceden ıslanmış nohut
 • 1 kilogram köy yoğurdu (hazır yoğurt da kullanabilirsiniz)
 • Birer demet maydanoz, dereotu, nane
 • 4 tatlı kaşığı tuz
 • 1 litre soğuk su
 • Aldığı kadar un (yaklaşık 5-6 kilogram un gidiyor)

Hazırlanışı:

 1. Bütün sebzeleri yıkayalım. Kırmızı biber, kuru soğan, domates, maydanoz, dereotu ve maydanozu iri iri doğrayıp büyük bir tencerenin içine alalım. Üzerine yaklaşık bir litre soğuk su ilave edelim ve kaynamaya bırakalım.
 2. Bütün sebzeler pişip ezilene kadar pişirelim. Sebzeler pişerken bizde düdüklü tencerenin içinde nohutları pişirelim. Pişen nohutları güzelce ezelim.
 3. Şimdi sebzeli karışımın içine ezilmiş nohutları ekleyelim ve hepsini homojen bir kıvam alana kadar robottan geçirelim.
 4. Bu karışımı büyük bir yoğurma kabının içine alalım ve üzerine tuzunu serpelim. Köy yoğurdunu da ekleyelim ve yoğuralım.
 5. Sırada son olarak unu ilave etmek var. Unu kontrollü bir şekilde ekleyelim ve yoğuralım. Hamurun kıvamı sert olmalıdır.
 6. Bu hamuru üzeri kapalı bir şekilde 5 gün boyunca bekletelim. Günde bir kez karıştıralım.
 7. Eğer karıştırırken hamurun çok cıvıdığını fark ederseniz biraz un takviyesi yapabilirsiniz.
 8. Beşinci günün sonunda büyük beyaz bir bezin üzerine birer yemek kaşığı hamurdan alarak koyalım. Bu şekilde arkalı önlü birkaç gün kurutalım.
 9. Tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra eleyebilirsiniz. Elendikten sonra da bir gün daha serip kurutalım. Kuruduğundan emin olduktan sonra ister kavanozlarda ister bez torbalarda saklayabilirsiniz.
 10. El emeğimizle yaptığımız kolay tarhana yapımımız hazır. Afiyet olsun.

Püf Noktaları:

 • Tarhana hamurumuzu yaptıktan sonra biz beş gün boyunca beklettik. Bu şekilde tadı tada lezzetli oluyor. Tarhana hamurunu ne kadar uzun bekletirseniz o kadar tadında ekşilik olacaktır. Ekşilik ayarınızı sizler ağız tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

İlgili Haberler