Hazır Baklava Yufkasından Çıtır Çıtır Kavurmalı Börek Tarifi

Hazır Baklava Yufkasından Çıtır Çıtır Kavurmalı Börek Tarifi

Baklava yufkasından yapılan harika bir tarifle geldik. İncecik baklava yufkası ile hızlıca yapabileceğiniz bu börek lezzetini içerisindeki kavurmadan alıyor. Çıtır çıtır yufkanın içerisinde nefis ağızda dağılan kavurmalı börek tarifi...

Baklava hamuru ile yapılan nefis böreğin sırrı kavurmanın nefis tadını incecik yufka ile buluşturması. En büyük sürprizi ise içerisine konan dil peyniri. Kavurma ile peyniri de buluşturan baklava yufkası ile kavurmalı börek tarifi yazımızda...

Baklava Yufkası İle Kavurmalı Börek Tarifi İçin Hangi Malzemeleri Kullanacağız?

On tane baklavalık yufka yeterli olacaktır. Marketlerde satılan baklavalık yufkalarda genellikle kırk tane oluyor. On tanesini aldıktan sonra kalanını başka börek ya da kolay tatlı tarifleri için köşeye ayıralım. Yarım kilo kıyma yanında dört dilim kadar da dil peyniri kullanalım. Dilerseniz dil peyniri yerine kaşar peyniri de kullanabilirsiniz.

Sosu da bulunan börek için elli gram kadar tereyağını eritelim ve bir tane yumurta ve yarım çay bardağı kadar zeytinyağı ile karıştıralım.

Üzerine ise iki tane yumurta sarısı ve biraz da susam ayıralım.

Baklava Yufkası İle Kavurmalı Börek Tarifi Nasıl Yapılır?

Yapışmaz teflon tavada kavurmayı ısıralım ve sos için e bir tava hazırlayalım. Önce tereyağını eritelim sonrasında ise zeytinyağı ve yumurtayı ile karıştırıp kavurmanın üzerine dökelim. İyice karıştırdıktan sonra köşede bekletelim. 

Fırın kabını pişirme kağıdı ile saralım ve üstüne yufkaların birini koyup bir güzel sosa bulayalım. Yufkaları bu şekilde üst üste yığalım. 

Yufkaların geniş kısmına kavurma ve peynirden biraz koyup rulo yapalım. Yumurta sıralarını çırparak ruloların üzerine sürelim. Biraz da susam serpip fırına verelim.

Fırının öncesinden yüz seksen derecede ısınması gerekiyor. Rengi değişene kadar pişirdiğiniz börekleri hemen fırından çıkarmayın. Beş dakika kadar daha kapalı fırında beklemelerini sağlayın. Sonrasında çıkararak afiyetle yiyebilirsiniz. Dilerseniz çayın yanında kahvaltıya dilerseniz de salatanın aynında öğle yemeğinde tüketebilirsiniz. Özellikle tuzlu ayranla çok lezzetli giden böreği yemeye doyamayacaksınız.

İlgili Haberler