Hazır yufkadan puf puf kabaran nefis  patlıcanlı gözleme tarifi

Hazır yufkadan puf puf kabaran nefis patlıcanlı gözleme tarifi

Hızlıca hazırlayacağınız bu tarifte gözlemeler özel pişirme tekniği ile puf puf pişiyor. Yanında sarımsaklı yoğurt da yaparak farklı bir lezzet elde edebilirsiniz.

Nefis patlıcan iç harçlı gözleme tarifi..

Patlıcanlı Gözleme Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler Listeleri

Üç ya da dört tane hazır yufka kullanacağımız tarifin iç malzemesi için dört ya da boyutuna göre beş tane patlıcan alalım. Bir avuç oranında kıyma ile dört tane sivri biber, iki tane rendelenmiş domates, bir tane kuru soğan, bir ya da iki tatlı kaşığı salça, bir tatlı kaşığı tuz, bir çay kaşığı karabiber, bir çay kaşığı pul biber ve dört ya da beş  yemek kaşığı kadar sıvı yağ kullanacağız.

Gözlemelerin üzerine süreceğimiz tereyağını da kenarda tutalım. İstersek gözlemelere kaşar peyniri de ekleyebiliriz.

Patlıcanlı Gözleme Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk adımda patlıcanları hemen yıkayıp küp küp doğradıktan sonra tuzlu suya koyalım.

Bu arada da ocağa tavayı alalım ve içerisine yemeklik doğradığımız soğanları atalım. Renkleri biraz değiştiğinde soğanların yanına yeşil biberleri ekleyelim ve güzelce karıştıra karıştıra kavuralım. Ardından suyundan süzdüğümüz patlıcanları tavaya ekleyelim. Güzelce kavurmaya devam edelim. Bu noktada patlıcanların kıvamı çok önemli. Fazla sulu ya da fazla kuru olmamalı. Sonrasında harca tuz atıp bir az karıştırdıktan sonra altını kapatalım ve köşeye alalım.

Sıra yufkalara geldi. Yufkaları alalım ve bir tanesini tezgaha açalım. Her birinin üzerine bir ya da iki kaşık kadar sıvı yağı dökelim ve iyice her tarafını yağlayalım. Ardından yufkalarımızın içine ılık iç malzemeden ekleyelim. Sonrasında yufkaları yarım ay şeklinde kapatalım. Bu noktada dilerseniz yufkaları daha küçük de tutabilirsiniz.

Tavayı ocağa alalım ve orta ateşte ısıtalım. Gözlemeyi attıktan sonra biraz renk alınca çevirelim ve üzerini yağlayalım. Ardından tekrar çevirelim ve biraz tavayı sallayarak pişirelim. Sonrasında üst yüzünü de yağlayıp tekrar yüzünü çevirelim. Önlü arkalı güzelce pişirdikten sonra yağlı kağıt serdiğimiz tabaklara alalım. Birkaç dakika ilk sıcağı geçene kadar bekletip sonrasında dilimleyerek servis edelim. Afiyet olsun.

En Yeniler