Hazır Yufkadan Şip Şak Hazırlanan Tatlı Tarifi Lokum Gibi Bir Lezzet

Hazır Yufkadan Şip Şak Hazırlanan Tatlı Tarifi Lokum Gibi Bir Lezzet

Baklavalık yufka ile muhteşem tarif! Ne fazla masrafa ne de fazla zahmete gerek var! Bayramda ev baklavası yapmak yerine bu tatlıdan yapın, herkes parmaklarını yesin. Nefis tarif görüntüsü ile de mest ediyor...

Hızlı ve lezzetli tariflerin hastasıyız. Marketten aldığınız baklavalık yufka ile hiç uğraşmadan yapacağınız bu tarife herkes bayılacak!

Baklavalık Yufkadan Hızlı Tatlı Tarifi İçin Hangi Malzemeler Gerekecek?

İlk olarak bir paket kadar baklavalık yufka alalım. Artık marketlerde kolaylıkla bulunabilen incecik baklavalık yufkalardan alalım ancak pakette kırk yufka olmasına dikkat edelim. Çünkü tarif için kırk yufka lazım olacak.

İçerisine ise dört yüz gram kadar dövülmüş ceviz koyacağız. İri çekilmiş olması ya da toz olması aslında fark etmez ancak iri dövülmüş ceviz daha fazla baklava tadı verecektir. Dilerseniz bunun yerine dövülmüş fındık içi, yer fıstığı ile kırık bisküvi ya da Antep fıstığı da kullanabilirsiniz. Kimileri ek olarak çikolata da kullanabiliyor.

Şerbeti için kullanacağımız malzemeler ise beş su bardağı kadar su, üç su bardağı da toz şeker ve yarım da limon. Dilerseniz üzerini Hindistan cevizi ya da Antep fıstığı tozu ile süsleyebilirsiniz. Yanında dilerseniz kaymakla da servis edebilirsiniz. 

Baklavalık Yufkadan Hızlı Tatlı Tarifi Nasıl Yapılıyor?

O kadar hızlı hazır olacak ki şimdiden fırını ısıtın. Yüz seksen derecede fırını ayarladıktan sonra hızlıca tereyağını tavaya alın ve ocağa koyun. Sonrasında baklavalık yufkaları alın ve şeritler halinde kesin. Kesilen parçaları teker teker ayırın ve ilk kata tereyağını güzelce sürün. İkinci katı üzerine koyduktan sonra cevizleri güzelce yayın ve rulo halinde sarın. Bu şekilde tüm yaprakları serip tepsiye güzelce dizin. Ama tepsiyi de önceden yağlamayı unutmayın. 

Sonrasında ise kalan tereyağını yufkaların üzerine sürüp 20 dakikaya kadar pişirin. On beşinci dakikadan sonra dikkatli takip edin.

Bu arada da şerbeti hazırlayın. Sıcak halde şerbeti dökerseniz çok daha hızlı emilim sağlanacaktır. bu nedenle tarife başlarken ilk adımda değil de son adımda şerbeti yapıyoruz. 

Şekerle suyu aynı tencerede kaynatın ve kaynadıktan sonra ve ocaktan almaya yakın limonu sıkıp üç beş dakika daha kaynatın. Sırından çıkan sıcak tatlıya dökün ve üzerini kapatıp dinlendirin. Dilerseniz kapalı fırına geri koyabilirsiniz de. Tamamen üzerini kapatmanın anlamı aslında üzerine bir şey uçmaması bu nedenle buharda yumuşamalarını önlemek isterseniz üzerini kapatmayabilirsiniz de.