Hazır Yufkadan Yoğurtlu Kabaklı Börek Tarifi çıtırlığının sırrı ise o yeşillikte

Hazır Yufkadan Yoğurtlu Kabaklı Börek Tarifi çıtırlığının sırrı ise o yeşillikte

Hazır yufka harika tarifleri hiç üşenmeden ortaya çıkarabileceğimiz için inanılmaz bir kolaylık. Marketten alacağınız bir paket hazır yufkanın yanında biraz da yeşil kabakla yemek niyetine bir börek pişirebilirsiniz.

Yeşil kabaklı börek mi olur demeyin. Bu nefis tarif hem yoğurtlu soslu hem de beyaz peynir ile kabağı buluşturuyor. Ancak ince bir borcamda ya da porselen fırın tepsisinde yapılıyor. 

Hazır Yufkalı Kabaklı Börek Tarifi İçin Hangi Malzemelere İhtiyacımız Olacak? 

Üç tane orta boyda kabak alalım. Kabakların bayat olmamasına dikkat edelim. Fazla yumuşaklarsa bayatlamış ve sulanmış olabilirler. Dört yaprak kadar yufka ve bir su bardağı kadar da rendenmiş beyaz peynir kullanacağız. Kabağın yanında kaşar peyniri pek gitmiyor bu nedenle beyaz peynir daha güzel olacaktır. 

Yarım demet kadar dereotunun yanında iki tane yumurta ve bir su bardağı da yoğurt kullanacağız. Yarım su bardağı sıvı yağı ve isteğe göre tuz kırmızı pul biber ve karabiber ekleyebiliriz.

Hazır Yufkalı Kabaklı Börek Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk adımda kabakları yıkayalım ve soyalım. Rendenin kalın kısmı ile güzelce rendeledikten sonra avucumuzda sıkarak suyunu da süzelim ki börek sulanmasın. Dereotlarını da aynı şekilde yıkayıp bıçakla kıyalım ve  rendelenmiş beyaz peynir ile harmanlayalım. Sonrasında da rendelenmiş olan kabaklara ekleyelim. Tuz ve baharatları da ekleyerek karıştıralım. İç harcın üzerini kapatarak bir köşeye alalım.

Derin bir kaba yumurtayı, yoğurdu ve sıvıyağını ekleyelim ve telle güzelce çırpalım. İyice karışan harcı borcam ya da porselen fırın tepsisine sürelim. Yufkanın birini serelim ve dışarıda kalan kısımlarını sarkıtalım. Sonrasında ise iç harcın yarısını yufkanın üzerine dökelim ve yaylım.

Kalan iç harç ile kalan yoğurtlu harcı karıştıralım ve bu harcı da yufkanın üzerinde kalan harcı da yufkaların her katına sürelim. Son yufkayı da ekleyip içe doğru katladıktan sonra 180 derecede ısınmış olan fırına sürelim. Üzeri kırmızı bir şekilde kızarınca kontrol ederek alalım. Ilıkken servis edelim. Afiyet olsun.

İlgili Haberler