Hazırlarına Taş Çıkartan Evde Mayonez Tarifi

Fastfood yiyeceklerin vazgeçilmez lezzet kaynağı mayonezin tarifini püf noktalarıyla sizler için derledik. Denedikten sonra bir daha asla hazır almayacağınız benzersiz mayonez tarifi...

Hazırlarına Taş Çıkartan Evde Mayonez Tarifi
Yayınlanma Tarihi : 31 Aralık 2020 07:00

Mayonez genellikle fast food tarzı yemeklerin yanında ketçap ve hardal sos ile beraber verilen bir sostur. Mayonez; sanıldığı gibi sağlıksız bir sos değildir. İçerisinde zeytinyağı, yumurta sarısı, limon suyu ve tuz bulunur. İsteğe göre sarımsak, sirke, hardal veya zeytinyağı yerine sıvı yağ da kullanılabilir. Evde yapılan mayonezin rengi genellikle sarıya yakın bir renk alır. Blenderdan uzun süre çırparsanız beyaz rengini alır ancak bu tarifte en basit ve en sade şekilde anlatacağım için renk hafif sarı olacaktır.

Mayonez Malzemeleri:

2 adet yumurta sarısı
1 çorba kaşığı limon suyu
Yarım çay kaşığı tuz
Yarım su bardağı zeytinyağı (İsteğe göre sıvı yağ da kullanılabilir.)
 

Yapılışı:

1. Yumurta sarısı ve limon suyunu karıştırma kabına ekleyip çırpmaya başlayın.
2. Çırpma teli ile 10-12 dakika hızlı hızlı çırpın.
3. Hafif kıvam almaya başlayan sosa zeytinyağını azar azar ekleyin.
4. Zeytinyağının hepsini bir anda eklerseniz sosta kesilmeler olacak ve iyi bir sonuç elde edemeyeceksiniz.
5. Zeytinyağını 3-4 sefer döktükten sonra iyice karıştırın.
6. Mayonez kıvamı aldıktan sonra en son tuzu ekleyin. Afiyet olsun.

NOT: Mayonez sosuna hardal eklemek istiyorsanız ilk aşamada bir çay kaşığı hardal ekleyin ve bütün karışımı iyice karıştırın ve belirtilen aşamalara göre yapmaya devam edin.
NOT: Mayonezin içerisinde yumurta bulunduğu için sosun bozulmasına neden olur. Bu sebeple hazırladığınız mayonez sosu hemen tüketmeniz gerekir. Buzdolabında en fazla 2 gün muhafaza edebilirsiniz.
NOT: Yumurta sarısının içerisinde yumurtanın beyazı kalırsa eğer istediğimiz sonucu elde edemeyiz.
NOT: Mayonezi daha iyi çırpmak için kabınızın altına nemli bir bez koyun. Bu bez kabınızın kaymasını engelleyecek ve daha hızlı karıştırmanızı sağlayacaktır.
NOT: Mayonezin kıvamını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Cıvık bir kıvam istiyorsanız yağın miktarını arttırabilirsiniz.