HDP Meclis’ten çekiliyor mu ?

HDP Meclis’ten çekiliyor mu ?

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Parlamento’dan çekilme gibi bir kararlarının olmadığını söyledi.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek ve DTK Eş Genel Başkanları Selma Irmak ile Hatip Dicle tarafından, bölgede son yaşanan olaylara ilişkin basın toplantısı düzenlendi. DTK binasında düzenlenen toplantıya, HDP milletvekilleri ile partililer de katıldı. Burada konuşan Demirtaş, tartışılacak açıklamalarda bulundu. HDP’nin hem parti programında hem de parti beyannamesinde Türkiye’deki yönetim modelinin ne olacağını açıkça ifade ettiğini belirterek, bunun özerklik ile öz yönetim olduğunu kaydetti.

Partisinin Kürt halkının yanında olduğunu anlatan Demirtaş, “Putin’e bir iki gün meydan okuyup sonra süt dönmüş kediye dönen Başbakan ve Cumhurbaşkanı Musul’a asker gönderdikten sonra dünyaya meydan okudu. Arkasından askerleri geri çektiler. İsrail’e meydan okuyup dün gece 20 milyon dolara değerli pazarladılar. Cizre’de 20 PKK’lı var diye 6 general 36 albay ve 10 bin asker ile oraya operasyon yapmak mı kahramanlıktır. Temizlik anlayışı bu mudur? Operasyon yapılan her yerde panik değil coşku havası hakimdir. Zaten o insanlar daha ilk günden kazandıklarından emindirler. Kendi topraklarında insan gibi yaşamak istiyorlar” dedi.

“HALKIMIZ SIKINTI ÇEKİYOR BUNUN FARKINDAYIZ”

Evlerin ve camilerin yıkıldığını anlatan Demirtaş, “Türkiye’nin yarısı size inanmış olabilir. Çalsanız da, soysanız da ve katliam yapsanız da sizin arkanızda olabilir. Peki ya diğerleri burada yaşayan insanlar gece gündüz operasyon yapılarak AK Partili mi oldu? Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yakın mı oldular. Zulüm çarkı fazla sürmeyecektir. Halkımız sıkıntı çekiyor bunun farkındayız. İnsanlar bu zulüm nedeniyle göç ediyor. Tankın, topun yıktığı zulüm nedeniyle göç ediyor. Kurşunlu Camisi’ni yakanlar devletin görevlileridir. Oradaki evleri yıkanlar tank atışlarıdır. Ondan dolayı kaçıyorlar. Fakat uzun sürmeyecektir. Zulüm baki olmayacaktır. Bizler siyasetçiler olarak çözüm yollarını tartışıyoruz. Halkımızla birlikte bu zulüm günlerinin bitmesi için direnişi büyüteceğiz. Elbette kendi sorunumuzu çözme noktasında bütün kurumlarımız ve halkımızla iş birliği içinde bu meseleyi halledeceğiz” diye konuştu.

“ÖZ YÖNETİM GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE İLERLEYECEK”

26-27 Aralık’ta DTK’nın olağanüstü kongresine kendilerinin genişletilmiş halde katılacaklarını ifade eden Demirtaş, öz yönetimin, özerkliğin ve içinin doldurulmasıyla ilgili sürecin daha güçlü bir şekilde ilerletilmesi için çok yoğun tartışmalar ile kararlar alacaklarına dikkat çekti. Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Tankın namlusunu çevirerek geri adım attıracaklarını zannediyorlarsa yanılıyorlar. Biz ölüm korkusunu çoktan aştık. Ölüm Allah’ın emridir. Halkımız 7’den 70’e bu çerçevede bütün kurumlarla bulundukları yerde direnişe davet ediyoruz. Geri adım atmak bu tarihi önemin şerefine yakışmaz. Çünkü biz kimsenin malını da toprağını da çalmadık, işgal etmedik. Kimsenin hakkını gasp etmedik. Bu kazanılana kadar direniş asla durmamalıdır. Bu direnişi ortaya koyan herkese partim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Hükümetin yaptığı hiçbir şeyin dayanağı yoktur. Sokağa çıkma yasaklarının kuralı yoktur. Kanun tanımayan bir devlete karşı bu halk ne yapacaktır. Hiçbir şey yapamıyorsanız eğer direnen gençler için dua edin. Beş vakit namaz kılın direnen gençlere dualarda bulunun. Yaradana gözlerinizle yalvarın. Hiç değilse tarihe şereflilerin yanındaydım diye not düşün”.

Bir gazetecinin sine-i millete dönme tartışmaları ile ilgili sorduğu soruyu da yanıtlayan Demirtaş, “Zaten milletin sinesindeyiz, Parlamentodan çekilme gibi bir kararımız yok” dedi.

(İHA)