HDP'lilerin dokunulmazlıkları kaldırılıyor mu?

HDP'lilerin dokunulmazlıkları kaldırılıyor mu?

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Biz parti kapatmalara da milletvekilliğinin düşürülmesine de karşıyız” dedi.

Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası kameraların karşısına geçen Numan Kurtulmuş, özerklik açıklamaları yapan HDP’li yöneticilerin dokunulmazlıklarının kaldırılıp kaldırılmayacağı konusunda konuştu. Parti kapatmaların Türkiye siyasetine en ufak bir fayda sağlamadığını, dokunulmazlıkların kaldırılması konusundan da olumlu sonuçlar alınamadığını ifade eden Kurtulmuş, “Biz parti kapatmalara da milletvekilliğinin düşürülmesine de karşıyız” diye konuştu.


Bu konuda en büyük sorumluluğun HDP’ye düştüğünü anlatan Kurtulmuş, “Kendilerine oy veren kitlenin taleplerini göz önüne almaları gerekiyor. Vatandaşlar HDP’ye terör örgütünü desteklesinler diye oy vermedi. HDP’de siyaset yapanların barışın diliyle konuşmaya gayret göstermesi gerekiyor. Demokrasi dışı yollarla Türkiye’nin birliğini bozacak söz ve eylemlerden kaçınmaları gerek. Bu tavsiyeyi tekrar ediyoruz. Hendek siyasetinin yanında durarak, Türkiye’de siyaset yapılamaz" ifadelerini kullandı.


SUUDİ ARABİSTAN-İRAN GERGİNLİĞİ
Suudi Arabistan ile İran arasında yaşanan gerilimin de sorulduğu Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, gerilimin azaltılması çağrısında bulundu. Bu ülkelerin İslam dünyasının iki önemli ülkesi olduğunu anlatan Kurtulmuş, “Bu bölgenin daha büyük gerilimleri kaldıracak hali kalmamıştır. İki ülkenin birbirlerine karşı hasmane tutumda hareket etmesi, iki ülkeye de zarar verir” dedi.
Kurtulmuş, siyasi idamların fayda sağlamayacağını da ekledi.

Kaynak:Haber Kaynağı