Hep faydalı dendi geçildi.. Düzenli olarak limonlu su içiyorsanız bir süre sonra bakınız ne oluyor

Limon, c vitamini yönünden oldukça yüksek olduğu gibi antioksidan ve antibakteriyel özelliğe de sahiptir. Bu da vücudu zararlı bakterilerden arındırırken bağışıklık sisteminin de güçlenmesine yardımcı olur.

Hep faydalı dendi geçildi.. Düzenli olarak limonlu su içiyorsanız bir süre sonra bakınız ne oluyor
Yayınlanma Tarihi : 24 Nisan 2021 09:00

 Vücudun temel ihtiyaçlarından biri olan suyun ise günde en az 3 litre tüketilmesi önerilir. Özellikle böbrek ve bağırsak sağlığı için çok önemli olan suyun vücudu temizlemek ve hastalıklardan korunmak için en az 2 litreden fazla tüketimi mecburidir.

Peki uzmanların sıklıkla önerdiği sabah aç karnına tüketilen limonlu suyun vücuda ne gibi etkileri vardır? Diye sorarsanız faydaları saymakla bitmez. Özellikle diyet yapanların sıklıkla uyguladığı bu yöntemde sabahları limonlu su tüketmek güne temiz ve arınmış bir vücutla başlarken zinde olmanızı da sağlar. Limonlu suyun vücuda ve sağlığa etkileri aşağıda anlattığımız gibidir.

METABOLİZMAYI HIZLANDIRIR

Yağ yakımını hızlandıran limonlu suyu sabah aç karnımıza tükettiğimizde tok tuttuğunu da gözlemleriz. Bu yüzden özellikle diyet yapanlar ve sağlıklı bir yaşam tarzı için sabah uyanınca kahvaltılardan 1 saat önce limonlu su tüketmek hem metabolizmayı hızlandırdığı gibi hem de tok tutarak kahvaltıda çabuk doyduğunuzu da hissettirebilir. Bu yüzden diyet listelerinin vazgeçilmezi olan limonlu su, zayıflamak isteyenlerin her öğünde tüketmesi gereken önemli bir kaynaktır. Suyu sade tüketmek yerine limonlu tüketmek yağ yakımını hızlandırdığı ve sindirim sistemini düzenlediği için uzmanlar tarafından önerilir. Bazı araştırmalara göre diyet yaptığı dönemde limonlu su tüketen bireyler limonlu su tüketmeyenlere göre daha hızlı zayıfladığı gözlenmiştir. Bu da diyet yapanları limonlu su içmeye teşvik etmiştir.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ARINDIRIR

Su ve limon ayrı ayrıyken bile bağışıklık sistemini oldukça fazla etkilerken gün içinde tüketilen limonlu su ph dengesini de düzenlediği için bağışıklık sistemini düzenler ve hastalıklardan korur. Çoğu hastalığın sebebi ph dengesinin düşük olmasından kaynaklanırken limon ph dengesini düzenleyici etkiye sahip olduğu için su ile beraber tüketildiğinde bağışıklık sistemini büyük ölçüde temizler. Kendinizi arınmış ve dinç hissetmenize yardımcı olur.

AĞIZ KOKUSUNU GİDERİR

Özellikle sabahları uyandığımızda bazen ağzımızın koktuğunu hissedip rahatsızlık duyabiliriz. Hatta su tüketsek bile diş fırçalamadan bu kokunun geçmediğini fark edebiliriz fakat limonla beraber tüketilen su düzenli kullanımda ağız kokusunu yok etmeye yardımcı olur. Sabahları ve gün içinde tükettiğimiz limonlu su nefesimizi arındırmaya yardımcı olur ve ağız kokusunu büyük oranda yok eder.

DİNÇ VE ENERJİK HİSSETTİRİR

Sabahları uyandığımızda kahvaltıdan önce kahve içmeye koştuğumuz zamanlar olur. Bunun sebebi genellikle uykumuzu ve zihnimizi bir an önce açıp güne hızlıca başlayabilmektir. Kahvenin içerisinde bulunan kafein ise zihnimizi açmak için uygun bir etkendir fakat kahvaltıdan önce tüketilmesi mide rahatsızlıklarına ve iştahsızlığa sebebiyet verebilir. Bu yüzden sabah aç karnına tüketilen limonlu su içerisinde bulunan c vitamini kişinin günlük enerji ve dinçlik ihtiyacını karşılayarak daha çabuk açılmanıza sebep olur. Düzenli tüketimde fayda sağlar.

BOĞAZ ENFEKSİYONLARINI YOK EDER

Ilık su içmek boğazları yumuşatıp enfeksiyonu azaltsa da ılık suyun içerine eklenen yarım limon ile boğaz yolu enfeksiyonları, grip veya nezle gibi hastalıklardan kurtulmak mümkündür.

İDRAR SÖKTÜRÜCÜ ÖZELLİĞE SAHİPTİR

Limonlu suyun içerisinde bulunan bileşenler ve antioksidan özelliğe sahip oluşu tüm vücudu temizlediği gibi idrar yollarını da temizler. İdrarın çoğalmasını sağlayarak vücutta istenmeyen maddelerin atılımı gerçekleşir. Limon suyu bu toksinlerin vücuttan daha hızlı ve kolay atılımını sağlayarak idrar yollarının temizlenmesinde büyük rol oynarken idrar yolu enfeksiyonlarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz