Hep faydalı olduğunu söyleniyordu. Tahini bu kişiler yememeli.... Tahinin Vücuda Zararları

Susamın değişik işlemlerden geçmesi ve ezilmesi sureti ile elde edilen tahin, pekmezle birleştiğinde adeta sofraların baş tacı oluyor. Tahin, kekten kurabiyeye pek çok lezzetin de ham maddesi konumunda.

Hep faydalı olduğunu söyleniyordu. Tahini bu kişiler yememeli.... Tahinin Vücuda Zararları
Yayınlanma Tarihi : 26 Aralık 2020 01:21

Peki bu tahinin vücuda olan yararları ve zararları nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Tek başına tadı hoş olmasa da pekmezle karıştırmak sureti ile hem daha yararlı olur hem de daha lezzetli. Pekmezle karıştırıldığında yalnızca enerji vermekle kalmaz, hem kan yapar hem de soğuk kış aylarında üşümeyi engeller. Kolesterol içermez. Aynı zamanda besinlerin midemizde uzun süre durmasına yardımcı olarak acıkmayı yavaşlatır. Anne sütünü artırıcı özelliği bulunur. Çocukların beyin ve zeka gelişiminde oldukça etkilidir.

Kemik gelişimi içim yapısında bulunan bazı maddeler sebebiyle bir hayli yararlıdır. Cinsel gücün artmasını sağlayan hormonların gelişmesine katkıda bulunur. Bu sebeple erkeklerin tahini düzenli şekilde tüketmesinde fayda vardır. Tahin pekmez karışımı özelliklede içindeki E vitamini sayesinde cinsel gücün artmasını sağlayan hormonların salgılanmasını sağlar.

E vitamini zengini olduğu için safra taşlarının düşürülmesinde, nefes darlığı ve bronşite yararlı olduğu da bilinmektedir. Kendine has bir kokusu olan tahinin, suyla teması olmadığı sürece uzun zaman bozulmadan saklanabilir.

İki çorba kaşığı kadar tahinde yaklaşık yarım kilogram biftekteki kadar protein bulunur. Tahinde bol miktarda bulunan E vitamini sayesinde tüm bu faydaları da vücudumuza kazandırabiliriz. E vitamini oldukça kuvvetli bir antioksidandır. Vücuda enerji verir.

Vücutta birikmiş zehri temizler. Vücuda alınan ağır metaller, radyasyon, zehirli bileşikler ve bazı ilaçların oluşturduğu toksinlere karşı koruma sağlar. Yaşlanmaya bağlı hafıza kayıplarının yani Alzheimer'ın önlenmesinde etkisinin büyük olduğu ispatlanmıştır. Cildi güzelleştirir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklardan korur. Göz sağlığı için hayati önem arzeder. Kansere karşı kalkan görevindedir. Damar sertliğini ve tıkanmalarını önler. İdrar söktürücüdür. E, C ve B vitaminleri açısından oldukça zengindir. Hücre yapısının bozulmasını önler. Yaraların iyileşmesini hızlandırır.

Tahinin zararları

Fazla miktarda tahin tüketmek, alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Yüksek kalorili olduğundan, diyet yapanlar tüketirken dikkat etmelidir. Tahin ve pekmez karışımları aşırı şekerli olduğundan yine dikkatli tüketilmesi oldukça önemlidir.

İlgili Haberler