Her Ay Gelen Kabarık Doğal gaz Faturasına Son! Doğal gaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Her ay gelen kabarık doğalgaz faturasına isyan eden tüketiciler çeşitli tasarruf yollarını deniyor. Biz de sizler için işin uzmanlarına doğalgaz faturası nasıl düşürülür? Doğal gaz faturası için etkili önlemler nelerdir diye sorduk. İşte ayrıntılar…

Her Ay Gelen Kabarık Doğal gaz Faturasına Son! Doğal gaz Faturası Nasıl Düşürülür?
Yayınlanma Tarihi : 07 Mart 2021 14:33

Doğal gaz faturası düşürmek için kombi ayarlarıyla  haşır neşir olan tüketiciler ,ne yapacağını  şaşırıyor. Ancak haberimizin devamında doğal gaz faturası düşüren tasarruf önlemleri  neler olduğuna dair yaptığımız araştırmaya ulaşabilirsiniz

Doğal gaz Faturası Düşüren Tasarruf Önlemleri Neler?

Kombi derecesini akşam 17,gündüz 22 olarak ayarlayın

Isı yalıtımı olan evlerde kombi derecesi gündüz 22–23 akşam ise 17–18 derece olmalıdır. Gündüz saatlerinde yeterli kadar ısınan ev için geceleri yükseltmek faturaları artırır.

Isı levhası ve yalıtımı kullanın

Isı kaybını önlemek için radyatörlerin arkasına ısı levhası yerleştirilir. Çift camlı odalarda ısı kaybı büyük oranda önlenir.

Ev ısınınca kombiyi tamamen kapatmayın

Yaygınlıkla ev ısınınca kombi kapatılır. Doğalgaz faturasından kar edeceğim derken zarar edilir. Kombi tekrar açıldığında fazladan enerji harcar. Ev yeterli miktarda ısındığında kombi derecesi düşürülür. Bunun için zaman ayarlı kombiler üretilmiştir.

Radyatör üstüne çamaşır asmayın ve kurutmayın

Doğal gaz petekleri veya radyatörlerde kurutulan çamaşırlar odanın ısı emişini sağlar. Ayrıca astım hastalığına neden olur. Bunun yanı sıra pencere ve kapı arası çatlaklar için sünger veya pencere bandı kullanılır. Böylelikle hava sızıntısı engellenir.

Kombi tesisatı için güvenilir firma ile çalışın

Düşük doğal gaz faturası için iyi bir kombi yetmez. Kombi tesisatı da ısıyı etkiler. Yanlış tesisat kurulumları boşa enerji harcanmasına neden olur. Petekler eşit ısınmaz. Boruların çok dirsekli olması enerji kaybına yol açar. O nedenle düz boru tesisatı son derece önemlidir. Son olarak evin büyüklüğüne göre ayarlanmış petek sayısı belirlenmelidir.

Ev dekorasyonunda peteklerin önüne dikkat edin!

Doğal gaz faturası düşüren tasarruf önlemleri listesinde ev dekorasyonu mühimdir. Yapılan en büyük yanlış petek önlerini eşyalarla kapatmak. Bu durum ısıyı hapseder ve yayılımını engeller. Peteklerin önleri daima açık olmalıdır.

 

Ekonomik yoğuşmalı kombiler tercih edin

 

2018 tarihinden önce konvensiyonel kombiler yaygındı. Ancak bu tarihten sonra daha ekonomik olan yoğuşmalı kombilere geçiş yapıldı. Bu sistemde bacanın içerisine saklanan ısı geri dönüşümle tekrar kullanılıyor. Çevreyi daha az kirleten bu sistemde doğal gaz faturası yönünden oldukça tasarruf sağlayacaktır.

 

Doğal gaz faturası nasıl düşürülür sorusuna aldığımız diğer yanıtları maddeler halinde sıraladık. İncelemenizi öneririz.

  • Duvar mantolama oldukça pahalı olsa da birkaç sene içinde ödenen para geri kazanılır. Mantolama sayesinde evler daha çabuk ısınır ve ısı kaybı oluşmaz.
  • En az 10 santimetre kalınlığında bir yalıtım malzemesi ile çatınızı yalıtın.
  • Gün ışığından yararlanmak için kalın formda perdeler kullanmayın.
  • Doğal gaz faturası düşürmek için pencerelerinize çift cam taktırın.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.