Her gün 3 yaprak roka yerseniz 1 ay sonra vücuda bunları yapıyor! Değişim şaşırtıcı

Her gün 3 yaprak roka yerseniz 1 ay sonra vücuda bunları yapıyor! Değişim şaşırtıcı

Oldukça sağlıklı bir sebze olan roka genellikle kış aylarında balıklarla beraber daha çok tüketilmektedir. Ancak roka..

Roka; turpgilleri ailesinin üyesi olan ve sağlığa son derece faydalı bir sebzedir. Kış aylarında yetişen ve hafif acımtrak bir tada sahip olan rokayı düzenli tükettiğinizde içinde bulunan vitamin ve minerallerden faydalanabilrsiniz.

İçeriğinde C vitamini barındıran rokayı her tükettiğinizde bağışıklık sisteminize destek sağlamış aynı zamanda vücut direncinizi artırarak kış aylarının sevilmeyen yüzü soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara karşı da güç topluyorsunuz.

Akdeniz kökenli olan bu yeşil sebzeyi tüketmek için sadece balık yemenize de gerek yok. İster salatasını yapıp isterse direkt yıkayıp sofraya koyarak yediğiniz yemeklerin yanında tüketebilirsiniz.

C Vitamini Deposu

C vitamini vücudumuzda depolanmayan ve yediğimiz besinlerle elde edebileceğimiz bir vitamin türüdür. C vitamini almak için bazı insanlar vitamin ilaçlarına başvursa da aslında tüketilen besinlerle bu ihtiyacı karşılamak daha sağlıklı olacaktır. Vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlayan rokanın sağlığınıza birçok faydası bulunmaktadır. Dilerseniz o faydalara birlikte bakalım.

Rokanın Faydaları:

  • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: C vitamini deposu olduğunu söylemiştik. Rokayı mevsiminde alarak taze tükettiğinizde bağışıklık sisteminizi güçlendirip hastalıklara karşı bir direnç sağlayabiliyorsunuz. Vücutta bulunan tehlikeli serbest radikalleri bularak yok edilmesini sağlayan rokayı haftada 2-3 kez mutlaka tüketmelisiniz.
  • Kemikleri Güçlendirir: Bol miktarda K vitamini bulunan roka aynı zamanda kas ve kemik yapısını güçlendirici etkiye de sahiptir. Gelişme çağındaki çocuklara iyi gelmekle birlikte yaşlanmaya bağlı oluşan kemik erimesi gibi sorunların etkisini de azaltmaya yarar.
  • Sindirimi Düzenler: Roka sindirim sistemi için en sağlıklı olduğu düşünülen sebzelerden biridir. Bağırsak hareketini artırarak hızlı bir sindirim sürecinin yaşanmasını sağlayan roka kilo kontrolü yapmanızı da sağlar. Besinlerin hazmedilmesi işlemini hızlandıran bu ürün zararlı toksinlerin dışarı atılmasına da yardımcıdır.
  • Saç ve Cilt Sağlığını Korur: Demir ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklı sorunların giderilmesini sağlayan roka saç ve cilt sağlığınızı da korur. Saçlarınızın daha canlı cildinizin de daha parlak olmasına yardımcı olan rokayı düzenli tüketmenizde fayda var.

İlgili Haberler