Her gün bu yiyecekleri Doya Doya yiyorsunuz ama Beyninize Zarar veriyor

Her gün bu yiyecekleri Doya Doya yiyorsunuz ama Beyninize Zarar veriyor

Beyin Sağlığınıza zarar veren yiyecekleri duyunca çok şaşıracaksınız! Bir çoğu gerçekten sofranızda bulunuyor! Ancak tehlike gerçekten çok büyük...

Soframızda bulunan bazı yiyecekler faydadan çok zarar verebiliyor! Yediğiniz içtiğiniz bu yiyeceklere dikkat etmenizde yarar var.

Bir çoğu aslında çocuklarımızın çok fazla sevdiği yiyecekler. Ben genelde doğal beslenmeye çalışıyorum ama zaman zaman bu yiyeceklerden canım çekmiyor dersem yalan söylemiş olurum

Dışarıda çalışan ve ev yemeklerinden uzak olan herkes maalesef bir şekilde sağlıksız gıdalarla beslenmek zorunda kalabiliyor

Şehir yaşamının artması köy hayatındaki organik bir çok yiyecekten uzak kalmamıza neden olabiliyor. Peki Sizce Sağlıklı Beslenmek için ne yapmamız gerekiyor?

Bunun İçin Doğal beslenmeye özen göstermek her şeyden önce geliyor. Ancak bazı yiyeceklere karşı dikkatli olmamızda yarar var.

İşte Sağlığımıza Olumsuz Anlamda etkileriyle bilinen ve beyne zarar veren yiyecekler..,

Şeker ve şeker ürünleri: Uzun süreli şeker kullanımı nörolojik problemlere sebep olur. Ayrıca hafızayı da zayıflattığı tespit edilmiştir. Öğrenme kabiliyetini zaafiyete uğrattığı da ifade edilmektedir. Bu sebeple şekerden uzak durmak gerekir.

Fast Food: Montreal Üniversitesi´nde yapılan bir araştırma fast food ürünlerinin beynin kimyasını değiştirdiğini ortaya koymuştur. Bu da depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açmaktadır. Fast food ürünlerinin içindeki katkı maddelerinin öğrenme bozukluğu, motivasyon eksikliği ve hafıza zayıflığına da yol açtığı kanıtlanmıştır.

Kızarmış yiyecekler: Bütün işlenmiş yiyecekler kimyasallar, katkı maddeleri, yapay tatlandırıcılar ve koruyucular içerir. Bunlar hem çocuklarda hem yetişkinlerde ciddi beyin hasarlarına yol açar. Kızarmış veya işlenmiş gıdalar beyin sinirlerini zedeler. Bazı yağlar ise diğerlerine göre daha zararlıdır. Doğadaki en toksik ve tehlikeli kızartma yağının ise ayçiçek yağı olduğu tespit edilmiştir.

Alkol: Alkolün karaciğeri iflas ettirdiği bilinmektedir. Ancak az bilinen diğer etkisi de beyni bitirip tükettiğidir. Sağlıklı düşünme yeteneğini zayıflatır, hafızayı da tüketir. Kısa vadede alkol bırakıldığı takdirde etkileri belli bir düzeyde onarılabilmektedir. Ancak uzun süreli kullanımlarda kalıcı hasarlara da yol açabilir.

İşlenmiş veya önceden pişirilmiş gıdalar: Tıpkı kızarmış gıdalar gibi işlenmiş gıdalar da merkezi sinir sistemine zarar verir. Bu da dejeneratif beyin bozukluğuna yol açar. İleriki yaşlarda Alzheimer'a neden olur.

Çok tuzlu gıdalar: Tuzun kalbe zarar verdiğini herkes bilir. Bilinmeyen şey ise tuzun içindeki yoğun sodyum beyne de zararlıdır ve düşünme yeteneğini zayıflatır. Zekayı da gerilettiği ispat edilmiştir.

İşlenmiş proteinler: Proteinler kas yapıcıdır. Et ise en yüksek kalitede ve en zengin protein kaynağıdır. Ancak sosis, salam, sucuk ve benzeri gıdalar gibi işlenmiş proteinlerden uzak durulmalıdır. Doğal proteinler sinir sistemini yapılandırırken, işlenmiş proteinler tam tersini yapar. Yani sinir sistemini tahrip eder.

Trans yağlar: Kesinlikle her türlü trans yağdan uzak durulmalıdır. Trans yağlar bir çok ciddi soruna yol açar. Kalp sorunları, kolesterol ve obezite bunların en çok bilinenidir. Az bilinen ise beyne de oldukça zarar verdiğidir. Refleksleri öldürür, beyin işlevinin kalitesini düşürür. Ayrıca felç riskini de maksimum düzeye çıkarır. Alzheimer benzeri etkileri de uzun vadede ortaya çıkar.

Yapay tatlandırıcılar: İnsanlar zayıflamak için şeker yerine yapay tatlandırıcı kullanırlar. Bunların daha az kalori içerdiği doğru olsa da faydasından çok zararı vardır. Uzun kullanımlarda beyin hasarına ve zihinsel bozukluklara yol açar.

Nikotin: Nikotinin zararları saymakla bitmez. Beyinle ilgili olanına gelince... Vücudunuzun en önemli organı olan beyninize kan gitmesini engeller. Kan gitmezse oksijen de gitmez. Bu da beyninizin yavaş yavaş ölmesine yol açar.

SÖZCÜ

Listeyi Sizlerde arkadaşlarınızla paylaşıp onların yararlanmasını sağlayabilirsiniz! Unutmayın Bilgi paylaştıkça çoğalan bir hazinedir.

Sağlığımız için her zaman güvenilir gıdaları tüketmeye çalışmalıyız. Eğer güvenli ve sağlıklı gıdalarla beslenirsek daha uzun bir yaşam bizim için mümkün olacaktır.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için sağlıklı beslenmek gerekmektedir..

En Yeniler