Her Gün Çorba İçersek Vücudumuzda Ne Olur? Çorbanın Hiç Bilinmeyen Faydası Ortaya Çıktı!

Her Gün Çorba İçersek Vücudumuzda Ne Olur? Çorbanın Hiç Bilinmeyen Faydası Ortaya Çıktı!

Çorba içmeyen insan yoktur. Çorbanın her çeşidi o kadar faydalı ki, uzmanlar her gün bir öğünde mutlaka tüketilmesini öneriyor. Çünkü her gün çorba içince bakın vücutta nasıl bir etki yaratıyor...

Düzenli olarak her gün çorba tüketmenin pek çok faydası var. Uzmanlar günde mutlaka bir kase çorba içmeyi tavsiye ediyor. Peki çorba içmek neden bu kadar önemli?

Çorba bilindiği üzere her çeşidi çok faydalı bir gıdadır. Kalori alımı açısından çok tercih edilen çorba bir yandan da sıvı içeriği sayesinde vücutta hazmı ve sindirimi kolaylaştırıyor. Mideye çok iyi gelen çorbayı günlük olarak tüketirsek bakın vücudumuzda nasıl değişiklikler meydana geliyor...

Tok tutuyor, kilo verdiriyor

Besleyiciliği çok yüksek olan çorbayı tükettiğimizde yanında başka bir şey yemesek bile bizi tok tutmaktadır. Bu nedenle diyet yapanlar tarafından çok fazla tercih edilir. Ancak sadece doyurucu özelliği değil, vücuda alınan sıvı ve sağlıklı minerallerin daha fazla olması ve yağ dengesinin korunması ile her gün çorba içmek kilo vermeye hatta sahip olunan kiloyu korumaya yardımcı olmaktadır. 

Besleyici

Diğer yandan içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde çorba bağışıklık sistemini de desteklemektedir. Çorba, içeriği ile alakalı olarak farklı faydalar da sağlayabilir. Örneğin domates çorbası çok büyük bir enerji sağlarken, tavuk suyu çorbası hastalıklara karşı koruma sağlar. Yazın soğuk çorbalar kışın da sıcak çorbalar tüketebilmek de çorbanın e kadar geniş bir yelpazesi olduğunun kanıtı.

Tuz sayesinde...

Çorba tüketimi içerisindeki tuz sayesinde aslında bir noktada da iyidir. İlk kez tuz tüketiminin iyi olduğunu duymuş olabilirsiniz ancak çorba içerisindeki "aşırı olmayan" tuz sayesinde vücutta su tutar ve bu da cildin nemli kalmasını sağlamaktadır. Ancak bunun fazlalığı ödeme dolayısıyla da kiloya neden olacaktır.  Bu noktaya dikkat etmek gerekiyor. 

Çorba yemek için heveslendiniz ancak ne yapacağınızı bilemediyseniz nefis mantarlı çorba tarifimize bir göz atın. 

Mantarlı Çorba Tarifi

350 gram mantarımızı yıkadıktan sonra ufak ufak doğrayalım. Ardından tencereyi ocağa alın ve üzerine dört bardak su  ile bir limonun suyunu ilave edin. Mantarları da ekleyip kaynatmaya başlayın.

Bir yandan da başka bir tencerenin içine bir yemek kaşık tereyağı ile aynı orandaki zeytinyağını alıp ısıtın. Üzerine üç yemek kaşığı unu ekleyip kavurmaya başlayın. Rengi değişince üzerine bir bardak süt ilave edin. İstediğiniz oranda tuz ve karabiber ekledikten sonra süzülmüş mantarları diğer tencereye ekleyin. Kaynayınca altını kapatın ve servis edin. Afiyet olsun.

İlgili Haberler