Her gün içtiğimiz kahvenin tarihçesini hiç merak ettiniz mi? Şaşırtan gerçekler İşte Kahvenin tarihçesi

Değerli Ulusalpost okurları Bu çalışmamızda kahvenin tarihçesinden ve ülkemize gelme sürecini ele aldık. İşte kana kana içtiğimiz tiryakisi olduğumuz kahvenin şaşırtan tarihçesi..

Her gün içtiğimiz kahvenin tarihçesini hiç merak ettiniz mi? Şaşırtan gerçekler İşte Kahvenin tarihçesi
Yayınlanma Tarihi : 04 Ocak 2021 09:30

Afrika kıtasında bulunan Etiyopya’nın Kaffa bölgesi kahvenin anavatanı olarak bilinir. Kaffa bölgesinde ormanlarda yetişen Arabika kahve ağaçlarından ilk kahve çekirdeği işlemi gerçekleşmiştir. Kaldi adında bir Etiyopyalı; kahveyi tesadüfen keşfetmiştir.

Kaldi; güttüğü keçilerinden birinin bir meyveyi yedikten sonra canlandığını fark etmiştir. Bu olaydan sonra Kaldi de meyveyi denemeye karar vermiştir. Meyve yedikten sonra kendisini güçlü ve mutlu hissetmiştir.

Kaldi’den sonra kahveyi deneyen keşişler; kahvenin tadını acı bulup beğenmeyip yakmışlar. Yaktıktan sonra çıkan kahve kokusunu çok beğenmişler ve içecek olarak denemeye karar vermişlerdir. Demledikleri kahveyi çok beğenmişler ve Allah’ın onlara bir hediye olarak gönderdiklerini düşünmüşlerdir.

İçtikten sonra kendilerini çok canlı hissetmişlerdir. Bu olay sonucunda kahvenin ünü ülke dışına kadar yayılmıştır. Yemen’de M.S. 1000 yılında kahve tohumu üretilmeye başlanmıştır. Osmanlı’ya ulaşmasında emeği olan ülke Yemen’dir. O zamanlar fırınlama yöntemiyle elde edilen kahve; Yemen sayesinde Osmanlı’ya ulaşmıştır.
 

15. yüzyılda Yavuz Sultan Selim ülke sınırlarını çok geniş alanlara kadar yaymıştır. Bu toprak genişlemesinin olumlu yönde etkilerinden birisi de kahvenin Osmanlı’ya gelmesidir. Osmanlı’ya gelmesine vesile olan kişi ise Özdemir Paşa’dır.

Osmanlı’nın Yemen valisi Özdemir Paşa, bir gün Yemen’de kahve içer ve çok beğenir. Beğendiği kahvenin İstanbul’a gelmesini ister ve getirtir.

Kahvenin İstanbul’a gelmesiyle birlikte saray mutfağında kahveye özel bölüm ve aşçılar da atanmıştır. Bunun kanıtı olarak da ‘Kahveci Başı’ adında tecrübeli kişilerin ayrı bir bölümde kahve yaptıkları bilinir. Padişahlara kahve yapan Kahveci Başı’nın en önemli özelliklerinden birisi de sır tutma özelliklerinin olması.

Kahvenin Avrupa’ya taşınması da Osmanlı Devleti sayesinde gerçekleşmiştir. Ticaret amacıyla İstanbul’a gelen Venedikli tüccarlar; kahvenin tadına bakarlar ve çok beğenirler. Bu olaydan sonra tüccarlar kahveyi Avrupa’ya taşır. Venediklilerin kahve ile tanıştığı yıl ise 1600’dür. Avrupa’da ise ilk olarak İtalya’da içilmeye başlanmıştır. İtalya’da sokaklarda satılan kahveler daha sonra kahvehane kültürü gelişmesiyle beraber kahvehanelerde satılmaya başlanmıştır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.