Her gün severek tüketiyoruz fakat bu yiyecekler mideyi bitiriyor

Her gün severek tüketiyoruz fakat bu yiyecekler mideyi bitiriyor

Bu gıdalar mideyi delme tehlikesini bile taşıyorlar. uzmanlar özellikle uzak durulması konusunda uyarılarda bulunuyorlar Bu gıdaları tüketirken dikkat, mideyi içten içe bitiriyorlar. Yararları fazla olsa da...

Bu gıdalar mide yanmasıyla beraber pek çok sağlık soruna yol açabiliyor. Yararlı olsalar da dikkatli tüketilmesi gereken besinler midenize zarar verebilir...

Özellikle yağ oranı yüksek gıdalar mide yanmasını tetikleyebiliyor. Çok yağlı peynirler, fındık ve benzeri pek çok gıda ya midenin bariyeri olan özofageal sfinkteri gevşeterek mide öz suyunun dışarı kaçmasına yol açarlar ya da CCK isimli hormon salınımına neden olurlar. Bu nedenle yine özofageal sfinkteri gevşer ve mide suyu dışarı çıkarak yanma hissini verir. Asit salınımı da bilindiği üzere reflü riskini arttırır. 

Tuz, acı ve yağlı gıdalar...

İçerisinde çok fazla tuz barındıran şarküteri ürünleri de mideyi maalesef kötü bir şekilde yakar. Turşu, limon tuzu, zeytin, sarımsak gibi acı gıdaları da aç karnına tüketmek mideye çok büyük zararlar verebilmektedir. Acılı gıdalara zaten genel olarak dikkat etmek gerekirken, sakatat mayonez kaymak gibi yağlı gıdalar da yukarıda belirtilenlerde işaret edildiği gibi mide asidini boğaza kadar kaçırmaya neden olabilir.

Hamurişi gıdalar...

Şerbetli ağır tatlılarla beraber hamur işleri de fazla yağlı olduğu için mide asidini dışarı çıkarabilmektedir. Hatta bu konuda dışarıdan satın alınan poğaçalar bayağı ünlü. Adeta reflüye çağrı yapan hamur işlerinin yanında narenciyelere de dikkat etmek gerekiyor.

Narenciyelere dikkat

Portakal, vişne ya da greyfurt gibi bol asitli meyveler ve bu meyvelerin suları çok büyük bir mide ağrısına yol açabilir. Meyvelerin kendisi içerdiği lif nedeniyle biraz daha hafif geçirse de mutlaka tok karnına bu tarz meyveleri tüketmek gerekiyor. Özellikle aç karnına çok büyük zararlar sağlayabilir.

Nane ve diğer baharatlar da mideye zarar verebiliyor. Özellikle iltihaplı boğaz rahatsızlıklarında aslında boğazı tahriş etme potansiyeli olan nane ve bazı acı özellikli baharatları tüketmek aslında sandığımızdan daha zararlı olabilir. Bu nedenle nane oranını iyi ayarlamak gerekiyor.