Her Gün Severek Yiyoruz Oysa Bu 10 Yiyecek Beyne Zarar Verip ve Bitiriyor

Bazı yiyecekler beynimize zarar veriyor. İşte O yiyeceklerin listesi. Çocuklarınızı uzak tutmanızda yarar vardır.

Her Gün Severek Yiyoruz Oysa Bu 10 Yiyecek Beyne Zarar Verip ve Bitiriyor
Yayınlanma Tarihi : 10 Nisan 2021 22:28

Severek tüketmiş olduğumuz bazı yiyecekler beyne zarar vermektedir. Alışkanlık nedeniyle afiyetle yediğimiz çok sayıda yiyecek faydasız bütün özellikleri bünyesinde taşımaktadır.

Beynimiz bütün vücudumuzu kontrol altında tutan bir merkezdir. Beyne zarar verdiğimiz her uygulama aslında yaşam kalitemizi azaltmakta ve sağlığımızı olumsuz anlamda etkilemektedir.

Sizlere şimdi beynimizi öldüren gıdaların listesini sunacağız. Bu yiyecekleri alışkanlık haline getirmiş olabilirsiniz. Oysa kendi elimizle beynimizi öldürüyormuşuz.

Araştırmalarla beyne zarar verdiği kanıtlanmış olan 10 yiyecek listesi şu şekildedir.

Şeker ve şeker ürünleri

Araştırmalar sonucu hafızayı zayıflattığı tespit edilen şeker ve şekerli ürünlerin aşırı kullanımı nörolojik problemleri ortaya çıkarıyor. Öğrenme kabiliyetine de zincir vuran şeker ve şekerli ürünlerden uzak durmakta fayda var.

Alkol

En az bilinen etkisi bile korkunç olan alkolün vücudumuzda yol açtığı kalıcı hasarlardan dönüş imkansız olabilir. Karaciğeri iflas ettirmesiyle bilenen alkolün en az bilinen bir diğer etkisi ise beyni bitirdiğidir. Alkol, sağlıklı düşünme ve hafıza yetisini zayıflatıyor. Alkol, bırakıldığında bile etkilerinden kısa vadede kurtulmak belli bir düzeyde mümkün iken uzun süreli kullanımlarda kalıcı hasar kaçınılmaz olabilir.

Fast Food Gıdalar

Montreal Üniversitesi'nde yapılan bu çarpıcı araştırma, fast food ürünlerinin beynin kimyasını değiştiği sonucunu ortaya çıkarmıştır. Araştırma sonucunda, fast food yiyeceklerin depresyon ve anksiyete sorunlarına yol açtığı ortaya çıktı. Fast food yiyeceklerin içinde bulunan katkı maddeleri öğrenme bozukluğu, motivasyon eksikliği ve hafıza zayıflığına neden olduğu kanıtlanmıştır.

Kızartılmış ve İşlenmiş Yiyecekler

İşlenmiş bütün yiyecekler içerisinde katkı maddeleri ve koruyucular barındırır. Bu maddeler hem yetişkinlerde hem de çocuklarda geri dönüşü olmayan beyin hasarlarına neden olabilir. Kızarmış ya da işlenmiş yiyecekler beyin sinirlerini zedeliyor. Ayçicek yağı, diğer yağlara göre daha zararlıdır. Doğada bulunan en tehlikeli kızartma yağının ayçicek yağı olduğu kanıtlanmıştır.

Önceden Pişirilmiş Yiyecekler

Kızarmış yiyeceklerde de olduğu gibi önceden pişirilmiş yiyecekler de merkezi sinir sistemini alt üst ediyor, zarar veriyor. Sonuç olarak dejeneratif beyin bozukluğu kaçınılmaz. Bu sorun, ilerleyen yaşlarda alzheimer hastalığına yol açıyor.

Tuzlu Yiyecekler

Aynı şeker gibi tuzun da zararları anlatmakla bitmez. Tuzun kalbe etkisi herkes tarafından bilinir. Bilinmeyen zararı ise tuzun içerisinde bulunan yoğun sodyumun beyne verdiği zarar. Tuz, düşünme yeteneğini zayıflatıyor ve zeka geriliğine neden oluyor.

Tahıllar

Tahılların neredeyse hepsi beyin fonksiyonlarını olumsuz etkiliyor. Eğer aşırı tahıl tüketiyorsanız erken ve hızlı yaşlanma riski altındasınız. Ancak bunun tek istisnası tam kepekli tahıllardır yani tam tahıllılar..

İşlenmiş Proteinler

Proteinlerin iyi bir kas yapıcı olduğunu bilmeyen yoktur. Proteinler arasında en zengin ve kaliteli olanı ettir. Fakat sucuk ve sosis gibi işlenmiş gıdalar gibi protein kaynağı olduğunu düşündüğünüz gıdalardan uzak durun. Doğal proteinler sinir sistemini güçlendirirken, işlenmiş proteinler ise tam tersine neden olur. İşlenmiş proteinler, sinir sistemini tahrip ederek hasara yol açabilir.

Trans Yağlar

Transa yağlardan uzak durun. Trans yağların bir çok ciddi ve geri dönüşü olmayan sorunlara yol açtığı biliniyor. Trans yağların yol açtığı ciddi sorunlardan en çok bilinenleri kalp sorunları, kolesterol ve obezitedir. Az bilinen etkileri ise beyne verdiği zarar. Trans yağlar refleksleri adeta öldürüyor ve beyin işlevini yitirtiyor. Felç riskini ciddi oranda arttıran trans yağların uzun vadede ise alzheimera neden olduğu ortaya çıktı.

Yapay Tatlandırıcılar

Bazılarımız hem zayıflamak adına hem de daha sağlıklı olduğu düşüncesine kapılarak yapay tatlandırıcılar kullanırız. Yapay tatlandırıcıların daha az kalori içeriğine sahip olduğu her ne kadar doğru olsa da faydasından çok zararları ortaya çıkmıştır. Uzun süreli yapay tatlandırıcı kullananlarda beyinde hasara ve zihinsel bozukluğa neden olduğu kanıtlanmıştır.