Her Gün Tükettiğimiz Siyah Çay Vücudumuza Nasıl Etki Ediyor? Siyah Çayın Faydaları ve Zararları

Her Gün Tükettiğimiz Siyah Çay Vücudumuza Nasıl Etki Ediyor? Siyah Çayın Faydaları ve Zararları

Her sabah kahvaltıda, akşam beşte tatlının yanında ya da gece muhabbetin yanında mutlaka çay bize eşlik ediyor. Düzenli olarak tükettiğimiz çay vücudumuza ne gibi yararlar sağlıyor olabilir? Peki ya zararları ne? Çay ne kadar tüketilmeli?

Yaz kış demeden ya ısınmak ya hararetten kurtulmak ya da uyanmak ancak çoğunlukla keyif içi tükettiğimiz siyah çayın vücudumuza ne gibi yararları ya da zararları oluyor?

Düzenli olarak tüketilen gıdaların vücuda yararları ortada. Çoğu kişi bu nedenle hayatına pek çok meyve, sebze ya da baharat sokmaya çalışıyor ancak bir alışkanlık edinmek o kadar kolay değil. Neyse ki ülkece tükettiğimiz ortak bir gıda var. Siyah çay düzenli tüketiminde çok faydalı olabiliyor.

Siyah çayı düzenli içince...

Siyah çay içerisinde bulunan flavonoid antioksidanlar kalp sağlığı için önem taşımaktadır. Kan basıncını düşüren çayın, yüksek tansiyon, kolesterol ve trigliserit seviyeleri veya obezite gibi  pek çok kalbe bağlı hastalığa karşı tehlikeleri azalttığı düşünülüyor. 

Diğer yandan düzenli çay tüketmek, dişlere de iyi geliyor. Çürük oluşumuna karşı boşluğa neden olabilecek bakterilerle savaşan siyah çay bir yandan da kolesterole tedavisine yardımcı olabilir. 

Bazı araştırmacılar siyah çayın düzenli olarak tüketilmesinin inme riskini azaltacağını dile getiriyor. Hatta siyah çay içerisindeki polifenoller sayesinde bağırsaklardaki sarmonella gibi kötü bakterileri öldürebileceği, bunun yanında iyi huylu bakterilere de yarar sağlayabileceği biliniyor.

En fazla üç fincan...

Bazı kanser türlerine karşı iyi geldiği düşünülen siyah çayın da bir tüketim sınırı vardır. Siyah çayı günde üç fincandan fazla içmemek gerekiyor. Renginin çok koyu olması ya da tadının çok acı olması da yarardan çok zarar verebilir.

Çayın zararları neler?

Çayın zararlarından biri, uykusuzluk ve baş ağrısı gibi durumlar yaratmasıdır. Aşırı tüketimde ortaya çıkan bu durumlar çaydaki kafein gibi bazı maddelerle bağlantılı olmaktadır. 

Çayın yarardan çok zarar sağladığı diğer bir durum ise demir emilimine engel oluşturmasıdır. Fazla içilen çay gıdalardan alınan demirin vücut tarafından emilmesini engeller. Bu da zamanla kansızlık gibi durumlar yaratabilir.

Hamilelere de fazla siyah çay içmeleri tavsiye edilmez çünkü düşük yapma gibi bazı komplikasyonlara neden olabilir.