Her Parçası Şifalı sanıyorduk! Fazla yenilince Kansere yol açıyormuş ve..

Her Parçası Şifalı sanıyorduk! Fazla yenilince Kansere yol açıyormuş ve..

Bu gıdayı herkes övüyordu meğerse kansere kadar yol açabiliyormuş. Şifa deposu sanılan gıdayı fazla tüketmemek gerekiyormuş. Kansere yol açtığı ortaya çıkınca herkesin aklı karıştı. Peki kanserden korunmak için ne yapılması gerekiyor?

Sağlığa olan faydası ile biliniyordu ama yine her şeyin fazlası zarar çıktı. Araştırmaların gösterdiğine göre kırmızı etin kansere yol açtığı ortaya çıktı. Uzmanların belirttiğine göre kırmızı et tüketimini sınırlamak gerekiyor.

Uzmanların ortaya koyduğuna göre kırmızı etin yararlarının yanında pek çok daha zararı olduğu anlaşıldı. Kırmızı eti şifa niyetine tüketirken aslında fazlasının kansere neden olabileceği de görülüyor.

İçerisinde trans yağ bulunan kırmızı etler de sağlığa zarar veriyor. Özellikle damar yollarını tıkayan bu yağlar, kalp ve damar hastalıklarını da tetikliyor. Çeşitli mide rahatsızlıklarına yol açmasının yanında obeziteye de neden olduğu bilinen trans yağlı etlerin tüketimi sınırlandırılmalı.

Peki kanserden korunmak için ne yapmalı?

Kırmızı et zengin içeriği ile bilinse de her besinin fazlasında olduğu gibi kırmız  et de kansere neden oluyor. Kırmızı etin yanında çeşitli paketli gıdalarla birlikte rafine şeker tüketimi de obezite başta olmak üzere çeşitli hastalıklara kapı aralıyor. Diğer yandan özellikle alkol ve sigara tüketimi kansere yakalanma riskini arttırıyor. Aşırı stres ve sinirlilik hali de bağışıklığa kötü etki ederek kansere yol açan başka bir etken.

Ne tüketmek gerekiyor

Kanserden korunmak için özellikle haftada iki ya da üç kez mutlaka deniz ürünleri tüketilmesi gerektiğini hatırlatan uzmanlar, sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çekti. Hastalıklardan korunarak uzun ve sağlıklı bir hayat yaşamak için sebze ve lifli gıdaların tüketimi arttırılmalı. Bunun yanında günlük su tüketimine de dikkat edilmeli.

Şekere dikkat

Özellikle şeker ihtiyacı paketli gıdalardan değil, doğal yollardan sağlanmalı. Meyvelerden ve baldan alınacak olan şeker, rafine şekerin aksine sağlığa faydalı olacaktır.

Antioksidan alımı arttırılmalı

Antioksidan içeren gıdalar vücutta temizlik işlevi görüyor. Zamanla stres, yenen gıdalar ve şehir hayatının neden olduğu kirli havaya maruz kalma gibi etkenler nedeniyle vücutta temizlik gerçekleştirmek önemli.