Her şey değişiyor.. Artık Ev Kiralamada Yeni Dönem Başlıyor!

Kiracı veya ev sahibi olan herkesi yakından ilgilendiriyor. Kirada olanlar için artık yeni dönem başlıyor. Pandemi süreci sonrası yaşanan değişikliklere bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Her şey değişiyor.. Artık Ev Kiralamada Yeni Dönem Başlıyor!
Yayınlanma Tarihi : 25 Kasım 2020 20:05

 Evini kiraya verecek olan ev sahiplerinin tercihlerinde farklık görünüyor. İlan veren ev sahipleri tercihlerini kurum çalışanlardan yana kullanıyorlar. Bu benzerlikteki ilan sayıları giderek artıyor.

Koronavirüsün daha ileri boyutlara ulaşmasını önlemek için alınan önlemler, ekonomik açından ise pek çok sektörde iş kapasitesinin daralmasına sebebiyet veriyor. İşini kaybetme korkusu yaşayanlar, kazançları azalanlar yetmezmiş gibi birde ev sahiplerinin kiracı seçme durumları ile karşılaşılıyor.

Önceden öğrenciye ve bakara kiralık ev vermeyen ev sahipleri yeni seçimlerini ise çalışanlar arasında yapması oldu. İnternet üzerinden mülk sahibi tarafından verilen ilanların çoğunda, ‘kurumsal çalışan ve memur tercih edilir’ notu yer alıyor. Ev sahipleri de kiracılarının her an işsiz kalabileceğini düşünerek çalışanlar arasından seçim yapıyor. Bu ilanların birçoğu İstanbul’da olurken Ankara, Edirne ve Bursa’da takip eden iller oluyor.

Kapsama Girmiyor

‘‘Taşınmaz Ticari Hakkında Yönetmelik’te olan hükümler, ev sahiplerinin verdiği ‘Sahibinden’ ilanlarını kapsamadığı için bu tür ilanlara yaptırım uygulanamıyor. Daha yaşanan ‘Bekara’ ev vermeyen ev sahipleri hakkında CİMER’e suç duyurusunda bulunulmuş ve ev sahiplerine ayrımcılık yasağının ihlalinden dolayı para cezası verilmişti. Ev sahiplerinin insanların işlerine göre evlerini vermesi, şu an için bu kapsamda olup olmadığı tartışmalı konu halinde. Bu konu uzmanlar tarafından değerlendirildi.

Cezai İşlem Gerektirir

Tüketiciyi Koruma Derneği Genel Başkanı olan Azil Koçal, ‘’Toplum olarak daha anlayışlı ve dayanışma içerisinde olmalıyız’’ sözlerini dile getirerek, bu dönemde ortaya çıkan kiracı seçme durumunun ‘ayrımcılık’ olarak değerlenebileceğini duyurdu. Buna benzer durumların önceden bekara ve dullara ev verilmeyerek yapıldığını da belirten Koçal, şunları da ekledi;

‘’Bu şekilde verilen ilanlar ve uygulamalar, insan haklarına aykırı, insan onurunu inciten, kişilerin eşit muamele görme hakkına karşı, haklardan yararlanma için yapılan ayrımcılıktır. Toplumu ayrıştırmaya yönelik yapılan bu durumlar önlenmelidir. İnsanların kurum firmalarda çalışamamaları ve memur olamamaları kendi seçimleri değildir.

Ev sahiplerine, evlerini insanların barınmaları için kiraya verdiklerini sormak gerekir, kurumsal firmalarda çalışamayan ve memur olamayan vatandaşlarımız insan değil mi? 6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu 20/04/2016’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunun 5. Maddesine göre bu tür yapılan ayrımcılıklar hukuka aykırı durumdur ve cezai işlem gerektirmektedir.

‘Böyle Bir Yaklaşım Doğru Değildir’

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa açıklama yaparak, sahibinden verilen ilanlara karşı herhangi bir cezai yaptırımın uygulanmadığını dile getirirken, emlakçılar tarafından ise bu kapsamda verilebilecek ilanların ev sahiplerinin tercihi olduğunu söyledi.

Nizameddin Aşa, ‘’Emlakçılar, ilanlara mal sahibinin isteklerini kriter olarak koyabiliyor ancak bunu yapmadan önce mülk sahiplerine öneriler sunulmalı ve bu durumun doğru olmadığı dile getirilir. Yeni yönetmelikte de internet sitelerine sorumluluklar yükleniyor.

Yanıltıcı olan ilanların hızlı bir şekilde kaldırılması isteniyor. Fakat bu durum mülk sahibi tarafından verilen ilanlara karşı uygulanamıyor’’ dedi.

 

Mal Sahibi Kiracı Seçmekte Özgür

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, konut sahibinin, kanuna aykırı bir durum olmadığı sürece kiracısını seçme hakkı olduğunu bildirdi. Güvenç Kiraz, pandemi sürecinin çalışanlar için birçok zorluk oluşturduğunu dile getirerek, ‘’Nisan – mayıs döneminde ve şu an işini yeni kısıtlamalardan dolayı kaybedenler birde geliri azalan çalışanlar oldu.

Bu dönemde kiralarını ödemek için sıkıntı yaşadılar. Bir diğer taraftan ev sahipleri açısından bakınca, sadece kira geliri ile geçinen mülk sahipleri de var. Bir kişi malının satılmasına veya kiralanmasına zorlanamaz. Pandemi sürecinde ortaya çıkan koşullar mülk sahibi tarafında, kişiyi, gelirini garantiye almaya yönlendirmiş olabilir’’ sözlerini de ekledi.

ULUSALPOST.COM AKTİF LİNK VERİLMEDEN İÇERİKLERİMİZ ALINTI YAPILAMAZ

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.