• BIST 99.292
  • Altın 238,325
  • Dolar 6,1768
  • Euro 7,2717
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 18 °C

Herkes bugün Canan Dağdeviren ve buluşunu konuştu! İşe yarayacak mı?

Herkes bugün Canan Dağdeviren ve buluşunu konuştu! İşe yarayacak mı?
Prof. Canan Dagdeviren ve araştırmacı Giovanni Traverso tarafından sindirilebilir sensörler geliştirildi.

Sindirilebilir sensörler ve bu sensörlerin potansiyel kullanım alanları uzun zamandır bilim dünyasını meşgul eden konulardan. Bugün ise MIT‘in Koch enstitüsüne bağlı araştırmacılar sindirilebilir sensörler geliştirdiklerini duyurdular. Sindirilebilir sensörler aynı zamanda esnek bir yapıya sahip.

NE İŞE YARAYACAKLAR?
Esnek yapısı sayesinde hap şekline getirilen sindirilebilir sensörler, içinde bulundukları kapsül eridikten sonra mideye yerleşiyor. Mideye yerleştikten sonra
sindirim bozukluklarını ve besin alımlarını izleyecek olan sensörler, ilaç alımlarını izlemek için de kullanılabilecek.

İlaçlar ve sindirim bozukluklarının haricinde besin alımlarını da takip edebilen sindirilebilir sensörler özellikle obezite riski taşıyan hastalar için oldukça başarılı bir alternatif. Sensörler sayesinde doktorlar hastalarının yedikleri besinleri takip edebilecek ve bu besinlere göre bir program oluşturabilecek.

İlk olarak domuzlar üzerinde test edilen sindirilebilir sensörler herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadan iki gün boyunca besin alımlarını başarılı bir şekilde takip edebildiğini de ekleyelim. Açıldığında 2.5 cm katlandığında ise 1 cm boyutlarında olan sindirilebilir sensörler, sindirilebilir katı sensörlere oranla çok daha güvenli bir yöntem.

Cana Dağdeviren yaptığı açıklamada: “İlk kez, esnek ve piezoelektrikli bir cihazın midede mekanik veya elektrik bozunmaya uğramadan iki güne kadar kalabildiğini gösterdik” diyor. Araştırmacılar bir sonraki aşamada cihazı batarya bağımlılığından tamamen kurtarıp, daha güvenli hale getirmeyi amaçlıyorlar.

Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim