Herkes Talep ediyordu! Devlete borcu olan herkesi ilgilendiren erteleme geldi

Herkes Talep ediyordu! Devlete borcu olan herkesi ilgilendiren erteleme geldi

Devlete borcu olan vatandaşlara uyarı son 9 gün kaldı! Borcunuz varsa ve yapılandırmak istiyorsanız...

2020 yılının Aralık ayından bu yana devlete KYK, vergi, SGK ve benzeri şekilde borcu bulunan tüm yurttaşlara, ödeme kolaylığı sağlanabilmesi açısından yapılandırma uygulaması başlatılmıştı. 

Son Gün 1 Şubat 2021

Yapılandırma işlemini gerçekleştiremeyen ya da zaman bulamayan, geç duyan yurttaşların mağdur olmaması açısından bu yapılandırma süresi Resmi Gazete'de yayınlanan mükerrer kararla 1 Şubat 2021 tarihine ertelenmişti. Bu zamana kadar milyonlarca vatandaş borçlarını yapılandırmak için başvuruda bulundu ancak hala bu yapılandırmadan faydalanmayan yüzbinler var. 

Bu yapılandıramaya da geç kalınmasını istemeyen yetkililer 1 Şubat'a kadar yurttaşların yapılandırma işlemlerinden faydalanması gerektiğini açıkladılar.

Yapılandırma Nedir?

Devlete herhangi bir surette bulunan borç yükünüzü ödemediyseniz ve bir süredir üst üste gelip biriken borcunuza bir de gecikme faizi uygulandıysa, bu biriken borcu ödeme kolaylığı sağlanması açısından yapılandırma işlemi uygulanıyor. Yapılandırma dediğimiz aslında borcunuzun taksitlendirilmesi. Bu taksitlendirme işleminde belirli bir ödeme planı seçiyorsunuz. Örneğin; vergi borcunuz olduğunu varsayalım. Biriken bu borcunuzu yapılandırmak istediğinizde size nasıl bir ödeme planı istediğiniz soruluyor. Diyelim ki 6 ayda ödeyeceğinizi beyan ettiniz bu kez de borcunuz 6 aya bölünerek size bir ödeme planı çıkarılıyor. Ancak bu ödeme planına da riayet etmez ve borcunuzu ödemezseniz bu kez silinen ya da indirime gidilen gecikme faiziniz de üstüne eklenerek borcunuz işlemeye devam ediyor. 

Tabi yapılandırma işlemi esnasında borcunuzu ne kadar uzun süreye yayarsanız o kadar da vade farkı ekleniyor. Aslında bankadan kredi almak gibi düşünebilirsiniz bu durumu.