Herkes Yanlış Yapıyor Makarnayı Haşlamayın Böyle Pişirirseniz daha lezzetli oluyor

Herkes Yanlış Yapıyor Makarnayı Haşlamayın Böyle Pişirirseniz daha lezzetli oluyor

Bugüne kadar yaptığınız makarna tarifini bir kenara bırakın! En lezzetli makarnalar böyle yapılıyor! Yıllardır usta şefler bu şekilde yapıp servis ediyorlar! İşte parmak ısırtan makarna tarifi

Makarna hemen hemen herkesin sevdiği bir yiyecek. Yapımının kolay olması nedeniyle herkes tarafından rahatlıkla yapılıp yenebiliyor.

Çeşit çeşit makarna var. Ama hepsinde mantık ve pişirme yöntemi aynı. Önce su kaynatılır makarnalar içine konur haşlandıktan sonra süzülür ve hazırlanmış sosla birlikte kavrulur ve servis edilir.

Oysa aslında bu son derece hatalı bir uygulama..

Makarnayı haşlamak için ayrı bir kap kullanacaksınız. Sosu için ayrı bir kap. Üstüne birde süzgeç kullanacaksınız.

Mutfak oldu size bomba atılmış bir yer gibi bir şey...

Oysa tek bir tencere içerisinde makarnayı pişirebileceğiniz ve tadının çok daha lezzetli olduğu besin değerinin yok olmadığı bir tarif var.

Bir çok ünlü şef bu tarifi uyguluyor. Son zamanlarda bu tarifi uygulayanların sayısı artarken yapmanız gereken ise aslında çok basit. Sosu yaparken kullandığınız her şeyi yine aynı şekilde tencereye koyun..

Aynı mantıkla kavurun hazırlayın ardından Tencereye Makarnaları koyalım.. Ardından baharatları ekleyelim. Tuzunu vs... Koyacağınız sızma zeytinyağını da kendinize göre ayarlayın..

Bütün malzemeleriniz hazır olduktan sonra makarnaların üzerini geçecek şekilde su doldurun sıcak... Ve ocağın altını açın.. Pilav yaparken olduğu gibi kapağı kapatın

Sular çekilene kadar pişirin. Ardından sular çekilince kapağın ağzını birazcık açarak dinlenmeye bırakın. Yaklaşık 6 - 7 dakika sonra servise artık makarnanız hazır...

İstediğiniz makarna türünde bunu uygulayabilirsiniz! Makarnanın çok daha lezzetli olduğunu göreceksiniz..

İlgili Haberler