Herkesi panik sardı Kimlik yenilemede son tarih değiştirildi İşte Son başvuru tarihi...

Vatandaşlık ve Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü, ehliyet ve kimlik kartları ile ilgili yeni biz düzenleme daha yaptı. Kimlikler artık tek...

Herkesi panik sardı Kimlik yenilemede son tarih değiştirildi İşte Son başvuru tarihi...
Yayınlanma Tarihi : 09 Nisan 2021 10:00

2016 yılından bu yana yeni kimlik ve ehliyetler veriliyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü eski kimlik ve ehliyetleri değiştirmek için son tarihi 31 Aralık 2020 olarak duyurmuştu. Artan talep, randevu yoğunluğu ve koronavirüs sebebiyle tarih bir kez daha değişerek son başvuru tarihi 31 Aralık 2022 oldu. Ancak son düzenlemede kimlik ve ehliyetlerle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 

Artık Ayrı Olmayacak!

Yeni düzenleme ile artık ehliyetler çipli kimliklere yüklenebilecek ve kullanılacak olan tek kimlik kartta hem kim ehliyet hem de kimlik bilgilerini taşıyabilecek.

Kimliklerini hiç değiştirmeyip eski usul kimlik kartını kullanmaya devam edenler kimliklerin nasıl değiştirileceğini merak ediyor. Kimlik kartlarınızı değiştirmek için öncelikle randevu talebi oluşturmalı ve sizin için belirlenen gün ve saatte Nüfus Müdürlüğü'nde blunmalısınız.

Randevu talebi oluşturmak için ise Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü'ne ait olan internet afresi olan; https://randevu.nvi.gov.tr/ veya telefonla randevu alabileceğiniz Alo 199 çağrı merkezini arayarak talep oluşturabilirsiniz.

Toplamda 40 TL 

Kimlik değiştirme ücreti 25 TL ehliyet değiştirme ücreti ise 15 TL olarak belirlenmiş durumda.  Ehliyet bilgilerini yeni değiştirenlerin ise kimlik ve ehliyet bilgilerinin üzerinde yazılı olan son kullanma tarihini baz alarak değişim yapmaları gerekmektedir. Yeni nesil kimliklerde vatandaşların çoğu bilgisi kimlik kart üzerinde değil, kartın içinde bulunan çipe işlenmiş olarak bulunuyor. Değişim yapmak isteyenler için 21 Aralık 2022 son tarih.

İlgili Haberler