Herkesin evinde bulunmalı. Yoğurtla karıştırılıp uyumadan yerseniz..

Herkesin evinde bulunmalı. Yoğurtla karıştırılıp uyumadan yerseniz..

Baharatlar yalnızca yemeklerimizi lezzetlendirmek için değil şifa bulmak için de kullanılır. Binlerce yıldır kullanılan ve türlü hastalıklara iyi gelen...

Mutfakta yemek yaparken sıklıkla kullandığımız baharatlar yalnızca yemeğimizi lezzetlendirmiyor aynı zamanda bizlere şifa da sağlıyor.

Tabi şifadan faydalanabilmek için hangi baharatın neye iyi geldiğini ve nasıl tüketildiğini bilmek gerekiyor. Örneğin, kimyonun yaptığınız yemeklerin içerisine bir tutam atıldığında gazı aldığı ve bu nedenle Osmanlı Mutfağında pişirilen yemeklere koyulduğu herkesçe bilinir.

Bugün sizlere bu şifadan faydalanabilmeniz için hangi baharatı nasıl kullanabileceğinizi anlatıyoruz. Hazırsanız içeriğimize başlayalım...

Baharat Tüketme Yöntemleri

  • Frenk Kimyonu: Fars kimyonu ya da meridyen rezene isimleri ile de bilinen bu baharatın hafif bir anason tadı vardır. Et yemeklerinde ve patates salatalarında kullanabileceğiniz bu baharat sindirim sorunlarınızı çözmeye yardımcı olacaktır.
  • Kakule: Zencefil ailesinden olan bu baharat pirinçle pişireceğiniz yemeklere çok yakışmaktadır. Zencefil gibi bağışıklığınızı güçlendirmeye yarayan bu baharatı pilavlarınızda rahatlıkla tüketebilirsiniz.
  • Acı Pul Biber: Acı seviyorsanız zaten hemen hemen her yemeğinizde bu baharatı kullanıyorsunuzdur. Güçlü bir C vitamini deposu olan bu baharat aynı zamanda metabolizmanızı da hızlandırarak sindirim sorunlarınızı çözmeye yardımcı olacaktır.
  • Tarçın: Vücut ısınızı yükseltecek olan bu baharat sizi kış aylarının soğuk etkisinden korumaya yardımcı olacaktır.
  • Karanfil: Hem tatlı hem de tuzlu tüm yemeklerinizde rahatlıkla kullanabileceğiniz bu baharat aynı zamanda ishal gibi sorunlarla baş edebilmeniz için de size yardımcı olacaktır. 4-5 adet karanfili 1 bardak su ile çiğnemeden hap yutar gibi yuttuğunuzda ishalinizi kestiğini fark edeceksiniz.

İlgili Haberler