Herkesin gözü dolar ve altın yönündeydi yatırımcılar büyük darbeyi bakın nasıl yiyecek

Herkesin gözü dolar ve altın yönündeydi yatırımcılar büyük darbeyi bakın nasıl yiyecek

Ne altın ne de do0lar böyle değer kaybetmişti. Yatırımcısını şok etti, hiç beklenmeyen bir kriz kapıda. Yatırımcısını şok eden düşüş ile birlikte ekonomi piyasası ayaklandı. Analistler düşüş karşısında şok geçirdi...

Yatırımcılar altın ve dolardan umut kesmişti ancak vurgun çok daha başka bir yerden geldi. Altın ve doların düşüşünün ardından kripto para olan Bitcoin'de de büyük bir değer kaybı yaşandı. Bitcoin, otuz beş bin doların altına geriledi. Halbuki  yakın dönemde kırk bin doların üzerindeydi ve piyasa hacmi yedi yüz bin dolardı.

Sevgililer gününe dek vakti var denmişti

Piyasada yer alan en değerli kripto para olan Bitcoin büyük bir düşüş yaşarken yatırımcılar şaşırdı. Yakın zamanda uzmanlar Bitcoin'deki yükselişin Sevgililer Günü'ne kadar süreceğini ve sonrasında düşüşe geçeceğini dile getirmişlerdi. Ancak Bitcoin, değil 14 Şubat, Ocak ayını bile bitiremeden değer kaybetmeye başladı. Hızlı düşüş işe en çok yatırımcıları şaşırttı. Bitcoin yüzde altı nokta sekiz oranında düşüş yaşadı ve otuz beş bin doların altına indi.

Piyasanın kıdemli analistlerinden olan Edward Moya'nın belirttiğine göre ise bitcoin 41 bin beş yüz doları aşmazsa yeni bir çöküş dönemine girebilir. Ayrıca Wall Streeet'teki profesyonel isimlerin belirttiğine göre önceki sene yüzde dört yüzlük bir yükseliş yaşayan Bitcoin için şuan giriş yapmak çok çok tehlikeli.

Düşüşte ne etkili oldu?

Analistler ise bir daha 40 bin doları aşarsa o zaman yatırım yapılabileceğini söylediği Bitcoin'e olan güven şuanda neredeyse sıfırlandı. Bunda yakın zamanda  ABD'li Hazine Bakanı  olması beklenen isim Janet Yellen'in yorumları da etkili oldu. Yellen kripto paralarla alakalı olarak terör finansmanı ve kara para aklamaya alet olabilecekleri endişesini duyduğunu aktarmıştı.