Hiç Zor Değil Evde Pastanelerdeki gibi Yumuşacık Kabarık Poğaçalar Pişirmenin Püf Noktaları!

Hiç Zor Değil Evde Pastanelerdeki gibi Yumuşacık Kabarık Poğaçalar Pişirmenin Püf Noktaları!

Poğaçalar Türk mutfağının en vazgeçilmezler lezzetlerinden biridir. İster kahvaltıda ister çay yanına en iyi giden poğaçalar nasıl yumuşacık yapılır?

Poğaçalar en sevdiğimiz lezzetler arasında yer almaktadır. Evde yapılan poğaçalar bazen pastanelerdeki gibi yumuşak olmuyor. Bunun sırlarını sizlerle paylaşacağız.

Sizlerde öğrendikten sonra tıpkı pastanelerdeki gibi yumuşacık poğaçalar yapabileceksiniz. Şimdi sizlerle tüm püf noktalarını paylaşacağız. Sizlerde poğaça yaparken bu püf noktalarını uygulayın.

Malzemelerinizin Uygun Sıcaklıkta Olmasına Dikkat Edin

İlk olarak dikkat etmeniz kurallardan birisi ise malzemelerinizin uygun sıcaklıkta olmasıdır. Tarifler ve içerikleri farklılık gösterse de kullanacağınız su ve süt gibi sıvı malzemeler mutlaka oda sıcaklığında olmalıdır. 

Maya Kullandıysanız Şekeri Atlamayın

Mayalı bir tarif hazırlıyorsanız hamurunuza mayaya ek olarak şeker de ekleyin. Poğaça ya da ekmek gibi unlu mamüllerinde de şeker olur mu demeyin olur. 

Elek Kullanın

Un gibi kuru malzemeleri elekten geçirin. Böylelikle yapacağınız tarifin daha iyi kabarmasını sağlarsınız. Hatta un, kabartma tozu ve vanilini bir kapta iyice karıştırın ve hepsini birlikte elekten geçirin.

Un Miktarını Kendinize Göre Ayarlayın 

Bir anne deyişidir 'göz karar kadar ...' ya da 'alabildiği kadar ...'. Her tarifin un miktarı farklıdır ama alabildiği un miktarı da farklıdır. Bu farklılık un markasından bile kaynaklanabilir. O yüzden unu her zaman yavaş yavaş ve temkinli koyun. Her un ekledikten sonra yoğurun ve kıvamına bakın. En önemli ölçünüz harcınızın ele ve kaba yapışmayacak kıvama gelmesi olsun.

Kulak Memesi Kıvamı Alana Dek Yoğur

Yoğurma işlemi en önemli aşamalardan bir tanesidir. 'Kulak memesi kıvamı' aslında harcınızın ele ve kaba yapışmadığı kıvamdır. Harcınız yumuşak ve dağılmayan kıvamda olmalıdır. 

Hamuru Mayalarken Üzerine Nemli Bez Örtün ve Sıcak Ortamda Tutun

Hamurunuzu mayalanması için mutlaka üzerine nemli bir bez örtün. Ardından sıcak bir ortamda bekletin. Sıcak bir ortamda bekletilen hamurun mayalanma işlemi daha hızlı olacaktır.

Hamuru En Az 1 Saat Mayalandırın

Hamur ne kadar uzun süre mayalanırsa o kadar çok kabaracaktır. En az 1 saat olmak üzere 2 saate kadar bekletebilirsiniz. Eğer bu süreyi aşarsanız daha da çok kabarmış bir hamurunuzun olacaktır.

Tepsiye Dizdikten Sonra da Bekletin

Hamurunuza şekil verip tepsiye dizdikten sonra yine mayalanma işleminde olduğu gibi üzerini temiz bir mutfak havlusuyla kapatın. Yaklaşık 15-20 dakika kadar daha mayalanması için bırakın.

Yumurta Sarısı veya Yoğurt Sürmeyi Unutmayın

Hem görünüşü güzel olacak hem de üzeri daha iyi kızaracaktır. Bir diğer yandan ise hamurun dışı çatlamamış olacaktır.

Gözünüz Fırında Olsun

Pişirme süresi fırından fırına değişiklik gösterebilir. Bu yüzden poğaçalarınızın yanmaması için bir gözünü ilk 10 dakikadan sonra fırında olsun.

İlgili Haberler