Hindistan Cevizi Yağı Sanıldığı Kadar Faydalı Değil Uzmanlar Uyardı Hiç Bilinmeyen Tehlike!

Hindistan Cevizi Yağı Sanıldığı Kadar Faydalı Değil Uzmanlar Uyardı Hiç Bilinmeyen Tehlike!

Hindistan cevizi yağı son günlerde kozmetik ve mutfakta çok fazla kullanılmaya başlandı. Güzel kokusu ve ciltte bıraktığı etki ile çokça tercih edilse de uzmanlar Hindistan cevizi yağına karşı uyarıda bulundu...

Makyaj temizleyici, yüz maskesi ve nemlendirici gibi pek çok işlevde kullanılan Hindistan cevizi yağı, mutfakta kullanıldığında tehlikeli olabileceğine dair uzmanlar uyarıyor. Uzman Diyetisyen Eda Balcı'nın aktardığına göre Hindistan cevizi yağı ile alakalı olarak ortaya atılan bazı iddialar da gerçeklik taşımıyor.

Hindistan cevizi yağı hakkındaki gerçeği yansıtmayan bilgiler internette yaygın

Son zamanlarda Hindistan cevizi yağı hakkında ortaya çıkan pek çok söylenti aslında büyük bir yanılgıya neden oluyor. Bugüne kadar Hindistan cevizi yağı tüketimi ile alakalı olarak kanıtlanmamış pek ok iddia gerçekmiş gibi internette dolaşıyor. Türk kahvesine katarak içmenin zayıflamaya yardımcı olacağından, yemeklere katılarak tüketilmesinin de kalp-damar hastalıklarının tedavisine yardımcı olacağı ileri sürülen Hindistan cevizi yağının etkileri aslında tam tersine işliyor, uzmanlar tüketilmemesi için büyük uyarılarda bulunuyor.

Uzman Diyetisyen Eda Balcı, Hindistan cevizi yağının oda sıcaklığında bir katı yağ olduğunu ve orta zincirli yağ asitleri nedeniyle diğer doymuş yağlardan daha farklı olduğunu açıkladı. Ancak piyasada satılan iki farklı Hindistan cevizi yağı olduğunu belirten uzman isim, 'sızma Hindistan cevizi yağı' ve 'ticari Hindistan cevizi yağına dikkat çekti. Çoğunlukla ticari Hindistan cevizi yağının tüketildiğini belirten Balcı, bu yağın tüketildiğinde sağlığa zararlı olduğunu kaydetti.

Kalp ve damarları tıkıyor, ishale neden oluyor ve karaciğeri bitiriyor...

Uzman ismin dikkat çektiği diğer bir durum ise aslında bu yağın kilo vermede ya da kalp damar hastalıklarında herhangi bir etkisinin ispatlanmamış olması oldu. Balcı'nın ifadelerine göre, diğer doymuş yağlar gibi Hindistan cevizi yağının da kötü kolesterol olarak bildiğimiz LDL kolesterolünde artışa neden oluyor ve bu durum da uzun vadeli olarak kalp-damar hastalıklarına neden oluyor. Amerikan Kalp Birliği de gündelik olarak tüketilen yağın en fazla yüzde beş ya da altısı kadarının doymuş yağ olması gerektiğinin önemini vurguluyor.

Hindistan cevizi yağı hakkındaki diğer bir iddia olan oral bakteri enfeksiyonuna karşı etkili olmasının da kötü etkilerine vurgu yapıldı. Bu durumun ishal ve ishal ile beraber çeşitli rahatsızlıklara yol açacağını belirten uzman diyetisyen, bu yağın karaciğere de zarar verdiğini açıkladı.

En Yeniler