Hindistan Cevizi Yağının Güzelliğe Etkisi Bilmeniz Gereken 8 Güzellik Sırrı

Hindistan Cevizi Yağının Güzelliğe Etkisi Bilmeniz Gereken 8 Güzellik Sırrı

Hindistan cevizi yağı son dönemde yeni yeni yayılmaya başlasa da, yüzyıllar önce yaşamış kadınların güzellik sırlarından biriydi. Hindistan cevizi yağını cildinizin her köşesine uygulayabileceğiniz gibi bilmediğiniz faydalarını öğrenince şaşıracaksınız..

Hindistan cevizi yağının pek çok kullanım alanı vardır. Cilde doğrudan temas ettirerek cildi nemlendirip, onarabilir, dişlerinize uygulayarak dişlerinizi beyazlaştırabilirsiniz. Yenmesi konusunda çeşitli yararları olduğu söylense de Hindistan cevizi yağının bazı zararları bulunması nedeniyle yenmemesi daha doğrudur.  Doymuş yağ içeren Hindistan cevizi yağını tüketmeyi uzmanlar önermiyor.

Dudak çatlakları ve saç yıpranmasına karşı etkili

Cilde olan faydaları ise çok fazladır. Hindistan cevizi yağını özellikle kış günlerinde dudaklarınıza bakım yapmak için kullanabilirsiniz. Çatlamış dudaklara çok iyi gelen Hindistan cevizi yağını dudaklarınıza biraz sürerek yuvarlak hareketlerle masaj yapın. Etkisini hemen gösterecektir.

Saçlarınıza kullanacağınız kimyasallardansa saç kremi niyetine Hindistan cevizi yağını uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı kepek oluşumunu önlemek, saçı parlatmak ve dolgunlaştırmak için çok etkilidir.

Ayak ve vücut bakımı

Diğer bir özelliği ise az bilinen bir yararıdır. Ayaklara da çok faydalı olan Hindistan cevizi yağı, topuklardaki çatlakları onarır, mantara karşı koruma sağlar.

Sıcak bir duş aldıktan sonra da cildinize vücut losyonu niyetine Hindistan cevizi yağı uygulayabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı, cildi yaşlanmaya karşı koruyarak genç tutmaya yardımcı olmaktadır. Cildi yumuşacık bir hale getiren bu yağ, egzama ve akne problemi yaşayanlar için de onarıcı bir etkiye sahiptir. Bunun yanında cildinizde bulunan serbest radikalleri de yok ederek olası bir cilt hastalığına karşı koruma sağlar.

Beyaz gülüşler için doğal çözüm

Hindistan cevizi yağını diş beyazlatıcı olarak da kullanabilirsiniz. Uygulama için ise sadece diş macununu diş fırçasına sürer gibi Hindistan cevizi yağından da biraz alıp diş fırçanıza koyun. Dişlerinizi on dakika bununla fırçalayın. Tadı ve kokusu nedeniyle biraz midenizi bulandırabilir bu nedenle yutmamaya özen gösterin. Dilerseniz zerdeçal da ekleyerek etkisini arttırabilirsiniz.

Peeling, tıraş ve makyaj için etkili

Cildi ölü derilerden arındırmanın en nazik yolu olan Hindistan cevizi yağı ile birlikte peeling yapabilirsiniz. Eğer tıraş olurken cildinizi bir yandan da nemlendirmek istiyorsanız tıraş kremi yerine bu yağı kullanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı çok iyi bir makyaj temizleyici olarak kullanılmaktadır bu nedenle gün sonunda Hindistan cevizi yağını pamuğa alarak cildinizden makyajınızı bununla çıkarabilirsiniz.

İlgili Haberler