Hisarcık İlçe Müftüsü Arda’dan 3 Aylar Mesajı

Hisarcık İlçe Müftüsü Arda’dan 3 Aylar Mesajı

Hisarcık İlçe Müftüsü Mustafa Arda, ayların başlangıcı ve Regaib Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajında 3 ayların önemine değindi.

Hisarcık İlçe Müftüsü Mustafa Arda, ayların başlangıcı ve Regaib Kandili dolayısıyla yayınladığı mesajında 3 ayların önemine değindi.

Müftü Mustafa Arda, mesajında 29 Mart 2017 Çarşamba günü itibarıyla üç aylara girdiklerini, 30 Mart 2017 Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gece de, Regaip Kandilini idrak edeceklerini söyledi.

Arda," Sevgili Peygamberimizin; "Allah'ım bizim için Recep ve Şaban aylarını mübarek kıl ve bizi Ramazan "a ulaştır." Diye dua ettiği, yılın manevi açıdan feyizli ve bereketli üç ayların başlangıcı sayılan mübarek Regaib Kandiline ve Recep ayına Cenab-ı Hakkın lütfu ile bu yıl da ulaşmış bulunuyoruz. Üç aylar, kulluk hayatımızı yeniden gözden geçirmek için bir fırsat mevsimidir. Kandiller, ilahi birer lütuf, ruh dünyamıza bir sesleniştir. "Regaip", bir şeyi istemek, arzulamak, ona karşı meyletmek ve onu elde etmek için çaba sarf etmek demektir. Bu gecede Yüce Mevla, kullarına bol bol rahmet ve ihsanda bulunur. Regaip gecesinin içinde bulunduğu Recep ayı, halk dilinde "üç aylar" olarak anılan rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevi bir ticaret mevsimine girişimizin habercisidir. Recep Ayı, Kur'an-ı Kerimde haram aylar diye anılan dört aydan bir tanesidir. Regaib gecesinin böyle bir ayın içinde yer alması, aynı zamanda bu gecenin önemini de ifade etmektedir. Bu mübarek gün ve geceler, kötülüklerimizden ve kötü alışkanlıklarımızdan vazgeçmemize, tövbe edip kendimize gelmemize vesile olabilirse inanın her günümüz kandil geceleri kadar bereketli, sonumuz da bayramlar kadar sevinçli olacaktır. Bu geceye mahsus bir ibadet şekli olmamakla beraber gündüzünü oruçlu geçirmek, muhtaçlara yardımda bulunmak, varsa dargın olduğumuz kişilerle barışmak, anne ve babalarımızın, büyüklerimizin ellerini öpüp dualarını almak, geceyi Kur'an okumakla ve salât-ü selam getirmekle, tövbe istiğfar etmekle ihya etmemiz uygun olacaktır. İşte, böylesi manevi ziyafetlerle dolu bir zaman diliminde, gerek Yüce Yaratıcımız gerekse insanlar ve çevremizdeki diğer varlıklarla olan münasebetlerimizi bir kez daha gözden geçirip eksiklerimizi tamamlamak zorundayız. Tüm kardeşlerimizin Regaip Kandilini kutluyor, daha nice Kandillere milletçe sağlık, mutluluk ve kardeşlik duygusu içerisinde eriştirmesini Rabbimizden niyaz ediyorum" ifadelerini kullandı.(MA-EFE)

Kaynak : İHA

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.