İçi lokum gibi dışı çıtır çıtır oluyor Pekmezli Baklava Tarifi

İçi lokum gibi dışı çıtır çıtır oluyor Pekmezli Baklava Tarifi

Erzurum'un pekmezli tarifleri epey meşhur. Kar üzerine pekmez döküp yiyen Erzurumlular bir de pekmezli baklava ile tatlıları en lezzetlisini yaptılar. Nefis pekmezli baklavanın içi yumuşacık lokum gibi ancak ısırınca çıtır çıtır sesi çıkıyor...

Hazır bayram da yaklaşırken evde kolaylıkla yapabileceğiniz bu baklavanın içinde nefis üzüm pekmezi var. Ceviz ile birleşen pekmezli baklavaya herkes bayılacak!

Pekmezli Baklava Tarifi İçin Hangi Malzemeleri Almamız Gerekiyor?

Marketten bir paket baklavalık yufka alalım. Ben kendim de yaparım derseniz yirmi beş ya da otuz tane kadar baklava yufkası açabilirsiniz. İçerisine yarım kilo kırık ve çekilmiş ceviz atacağız. Pekmeze ceviz çok yakışıyor ancak dilerseniz fındık da ekleyebilirsiniz. On yemek kaşığı kadar da üzüm pekmezi kullanacağız ancak organik olmasına dikkat edelim. Eritilmiş tereyağını da dört yüz gram kadar ekleyeceğiz.

Bu oranların üzerine eklenecek şerbet ise iki buçuk su bardağı kadar su, bir buçuk su bardağı toz şeker ve üç dört damla limon suyu olacak.

Pekmezli Baklava Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Şerbeti önden yapalım. Tencere içerisine su ve şekeri atalım. Tahta bir kaşıkla karıştırarak kaynattığımız şerbetin üstüne limonu sıkalım ve kısık ateşe getirelim. Bu şekilde kendi kendine on beş ya da yirmi dakika kadar kaynatalım. Süre bitiminde ocaktan alıp muhakkak soğuması için bir köşeye bırakalım.

Yufkalarımızı kafamıza göre parçalayarak aralarına da bir kaşık kadar tereyağı ile üzüm pekmezi sürerek üst üste dizelim. her katta pekmez kullanmaya gerek yok. Onuncu katta artık  cevizleri ekleyelim ve sonrasında da tereyağı ve pekmezle aynı işleme devam edelim. Kalan tereyağını son kata boca ettikten sonra ise baklavayı dilimleyelim. 

180 derecede ısınan fırına yarım saatliğine baklavayı atalım. Süre bittiğinde hızlıca tepsimizi alalım ve vakit kaybetmeden mutlaka soğumuş olan şerbeti üzerine eşit miktarda boca edelim. Soğuduğunda şerbetini çekmiş olacaktır. Sonrasında yanında dondurma ya da kaymak gibi bir ilave ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

İlgili Haberler