İçi Yumuşacık Ve Üstü Nar Gibi Kızaran Börekler İçin Bilmeniz Gerekenler

Hamur İşi Yaparken kıvamını tutturmak çok önemlidir. Özellikle börek pişirirken yufka ve sos ne kadar önemliyse içi de önemlidir. Ancak En önemli olanı ise pişirme şeklidir.. İşte bilmeniz gerekenler..

İçi Yumuşacık Ve Üstü Nar Gibi Kızaran Börekler İçin Bilmeniz Gerekenler
Yayınlanma Tarihi : 18 Nisan 2021 08:30

Börek pişirirken komşularım genelde benim gibi yapamadıklarını söylüyorlar. Onlara böreği nasıl pişirdiğimi genelde anlatıyorum. Uyguladıkları zaman çok güzel börekler yaptıklarını söylediler. Şimdi bende sizlere nar gibi kızarmış böreklerin sırrını vereceğim.

Atla deve değil sonuçta herkesin yapabileceği şeyler. Eminim Sizlerde yapınca böreğinizin efsane olduğunu göreceksiniz. Genelde eskiden 5 çayına veya altın günlerinde börek yapardım. Ama şimdi hafta sonları mutlaka erkenden kalkıp sabah kahvaltısı için börek yapıyorum. Yaparken de aşağıda size anlatacağım sırları uyguluyorum.. 

Börek Nasıl Pişmeli?

Böreği doğru derecede doğru sürede pişirmek oldukça önemlidir. Tabi fırından fırına süre ve derece bazen değişiklik gösterebilir. Bu yüzden fırınınızı iyi tanıyın. Öte yandan yaklaşık tahminler verebiliriz. Örneğin; bir börek için ortalama pişirme süresi 20 ile 40 dakika arasındadır. Derece aralığı ise 180 ile 200'dür. Mesela 180 derecede bir börek pişirecekseniz ortalama süre 30 dakika olmalıdır. Eğer böreğinizi 200 derecede pişirecekseniz yaklaşık 20-25 dakika yeterli olacaktır. Yine de aralarında 3-5 dakika oynayabilir. Bu değişkenlik elbette fırına bağlıdır. En başta dediğimiz gibi tarifte verilen derece ve süreye sadık kalın ama fırınınızı da iyi tanıyın. 

Çıtırlığı Yağ Miktarına Bağlı

Börek yaparken attığınız yağ miktarına göre böreğinizi çıtırlığı da değişecektir. Ne kadar fazla yağ o kadar çıtır börek desek doğru olur. Örneğin; milföy hamurları kendiliğinden fazlasıyla yağlıdır. O yüzdendir ki milföy hamurlarından yapılmış börekler her zaman daha çıtır çıtır olur. Eğer hazır değil de kendiniz börek hamuru yapacaksanız, hamuru açarken un yerine yağ kullanın. Hazır yufka kullanacaklar ise mutlaka her katı ayrı ayır yağlamalı. Öte yandan böreğin üstüne soda ve yağ karışımı sürmek böreği ekstra çıtır çıtır yapacaktır.

İlgili Haberler