İçişleri Bakanlığı yeni kararı duyurdu! Süre uzatıldı

İçişleri Bakanlığı yeni kararı duyurdu! Süre uzatıldı

İçişleri bakanlığından duyuru yapıldı. Bu belgelerin tarihleri uzatıldı. Henüz edinemeyenleri sevindirecek haber. İçişleri Bakanlığının aldığı yeni karar herkesi rahatlatacak. Ek süre verildi, yetiştiremeyenler için...

İçişleri Bakanlığı yayınladı. O belgelerin kullanılmalarına ilişkin iki gün ek süre verildi. Tam kapanma nedeniyle gelen on yedi günlük yasaklarda Çalışma İzinleri Görev Belgeleriyle alakalı genelgedeki manuel çalışma izinlerinin imza ile kullanılabilmesi süresi yedi mayısa kadar uzadı.

İçişleri Bakanlığından yapılan duyuruya göre on yedi gün sürecek olan tam kapanma süresinde Çalışma İzinleri Görev Belgelerine ilişkin yayınlanan genelgede bir değişiklik yapıldı. Buna göre ise genelgede manuel anlamda düzenlenen çalışma izinleri için görev belgelerinin imza ile kullanılabilmesine ilişkin olan süreye iki gün daha eklendi. 

Belge alamayanlar için tarih yedi mayıs cumaya kadar uzatıldı

Muafiyet kapsamında da olsa e başvuru sisteminden belge edinemeyenler de daha önce yayınlanan 29 Nisan tarihli genelge ve yeni oluşturulmuş olan çalışma izni görev belgesi formunu işveren ve çalışan manuel olarak düzenleyip altına imza atarak kullanabileceği süre uzadı. İki gün eklenen bu süre 7 Mayıs 2021 tarihi Cuma günü saat 24.00'e kadar geçerli olacak.

İki milyon kişi faydalandı

Genelgede belirtilene kadar 2 Mayıs saat 17.00'ye kadar iki milyon 677 bin kişiye çalışma izni belgesi verildi. Bununla beraber muafiyet için e başvurudan belge edinemeyenlere ise işveren ve çalışanlar için taahhütlerinin ve imzalarının olduğu çalışma izni görev belgesinin son kullanabileceği tarih ise 7 Mayıs Cuma günü oldu. 

Muafiyeti olanlar...

İşyeri sahipleri, kendi özel sandıklarına tabi olmaları nedeniyle sosyal güvenlik sisteminde kayıtları bulunmayan bankacılık sektörü çalışanları ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanlar  gibi muafiyet alanında olsa da sistemden çalışma izin görev belgesi edinemeyenler için de yeni bir düzenlemenin yapıldığı duyuruldu. Buna göre de Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği başta olarak ilgili olan tüm kurumlar ve kuruluşlar için gerekli entegrasyon sağlandı.

 

Denetim faaliyetleri de sıkı olarak yapılacak ve suistimalin tespiti halinde bazı yaptırımların uygulanacağı genelgede duyuruldu.