İçişleri Bakanlığı'ndan Yeni normalleşme Genelgesi Her Şey Değişecek...

İçişleri Bakanlığı'ndan Yeni normalleşme Genelgesi Her Şey Değişecek...

İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayınladı. "Kademeli Normalleşme Tedbirleri" adı ile yayınlanan genelgeye göre sokağa çıkma kısıtlamalarında bazı değişiklikler meydana geldi. Restoran ve kafeler açık olacak mı?

Kademeli normalleşme genelgesinde belirtilene göre artık yasaklar hafta içi saat 21.00'dan saat 05.00'a kadar sürecek. Ancak Cuma günleri saat 21.00'da başlayan sokağa çıkma kısıtlamaları Pazartesi günü saat 05.00'a kadar sürecek.

Hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamalarında marketler, bakkallar, manavlar, tatlıcılar, kuruyemişçiler ve kasaplar açık olacak. Vatandaşlar ise en yakınlarında bulunan marketlere gidebilecek.

On sekiz yaş altı ve altmış beş yaş üstü vatandaşlar...

İki doz aşılanmış olan altmış beş yaş üzeri vatandaşlarla beraber on sekiz yaşının altındaki vatandaşlar için sokağa çıkma kısıtlamalarının haricinde ayrıca bir yasak olmayacak. Ancak aşı hakkına rağmen aşılanmamış olan 65 yaş ile üzeri vatandaşlar hafta içi sadece 10.00 ile 14.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. On sekiz yaşından küçükler ve 65 yaş üstü vatandaşlar kademeli normalleşme sürecinde şehir içi toplu taşımadan faydalanamayacaklar. 

Şehirlerarası seyahatler için ise vatandaşlar otobüs, tren ya da uçak gibi vasıtalarla şehirlerarası seyahati için izin almalarına gerek kalmayacak. Şehir dışına yapılacak seyahat için bilet, rezervasyon kodu gibi bir belge ibraz edilmesi istenecek. Vatandaşlar seyahat için varış kalkış saatine uyumlu olarak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Restoran ve kafeler ne olacak?

Lokanta, restoran, pastane ya da restoran gibi yeem içme sektörü şubeleri de hafta içi 07.00-20.00 saatlerinde gel al ve paket servis hizmeti, saat 20.00 ile 24.00 saatlerinde de yalnızca paket servis yapabilecek. Hafta sonları ise saat sabah 07.00'den 24.00'e kadar yalnızca paket servis yapabilecekler.

Sinema salonları, yüzme havuzları, gazino veya taverna gibi yerler, internet kafeler, lunaparklar, spor salonları ve benzeri yerlerin faaliyetlerine de geçici olarak ara verilmesine devam edilecek.

Çay ocakları da sandalye ve masaları kaldırarak hafta içi 07.00 ile 20.00 saatlerinde esnafa hizmet edebilecek.

Alışveriş merkezleri ise hafta içi saat 10.00 ile 20.00 saatlerinde açık olacak, hafta sonu ise kapalı kalacak.

En Yeniler