İçtiğimiz sularla ilgili bakanlık uyardı ! Herkesi ilgilendiren önemli uyarı şu şekilde oldu

İçtiğimiz sularla ilgili bakanlık uyardı ! Herkesi ilgilendiren önemli uyarı şu şekilde oldu

İçme Sularında tehlike mi var? Bakanlık tarafından açıklamada dikkat çeken ayrıntılara yer verildi! İşte herkesi bekleyen büyük tehlikeye ilişkin ayrıntılar

Gelen bir son dakika haberi endişe yarattı. Sularla ilgili dikkat etmemiz gereken uyarı nedir? İşte Çarpıcı gelişmenin ayrıntıları

İçme Sularıyla ilgili çok önemli bir uyarı geldi. Son zamanlarda vatandaşlar koronavirüs pandemisi nedeniyle zor günler geçirirken sularla ilgili yapılan bu uyarı ise dikkat çekti! Bakanlık tarafından yapılan açıklamada çok önemli uyarılara yer verildi. Arkadaşlarınızın yararlanması adına mutlaka paylaşın

İşte herkesi ilgilendiren önemli uyarıya ilişkin ayrıntılar..

Sağlık Bakanlığı'ndan uyarı geldi. Musluktan akan sular hakkındaki şok eden gerçek ortaya çıkınca herkes şaşkına döndü. Bakanlığın işaret ettiği gerçek korkuttu. İçme sularında ve musluk sularındaki tehlike ne?

Sağlık Bakanlığı uyarıda bulundu. Bu suları kesinlikle içmeyin. Temizlikte bile kullanılmaması gereken sulara işaret eden Sağlık Bakanlığı büyük riski de açıkladı.

Kuraklık kapıda, yağışlar barajı doldursa bile bu yaz çok sıkıntılı geçebilir. Özellikle İstanbul barajlarını bekleyen tehlikelere karşı Sağlık Bakanlığı herkese uyarılarda bulundu. Bakanlık bu kuraklıklardan doğabilecek sonuçları önceden paylaşarak vatandaşa tedbirli olmaları için uyarıda bulundu. Bu nedenle bakanlık tarafından "Su Kesintisine Karşı Dikkat edilmesi Gerekenler" adlı bir makale yayınlandı.

İlk akan su kirli olur...

Broşürde yer alan bilgilere göre olası bir su kesintisinden sonra muhakkak gelen suyu üç ya da beş dakika kadar akıtmak gerekiyor. Çünkü gelen ilk suyun kirli olacaktır. 

Bakanlık ayrıca kaynağının bilinmediği hiçbir suyun tüketilmemesi konusunda vatandaşı uyardı. Klorlu sulara da değinen Bakanlık, klorun hastalıkları yapıcı mikrobiyolojik etkenleri yok ettiği bu nedenle klorlanmış içme ya da kullanma sularının tüketilmesinin uygun olacağını açıklamalarına ekledi.

Kişisel temizlik her şeyden önemli

Çeşmelerdeki içilmez yazısını dikkate almaları konusunda uyaran Bakanlık, ayrıca el ve kişisel temizliğin önemine vurgu yaptı. Dışkı ya da ağız yolu ile bulaşıp yayılan hastalıklarda özellikle ishal yapıcı bir etki olduğunu hatırlatan Bakanlık, bu durumlarda bit ve uyuz salgınlarının da baş gösterebileceğini hatırlattı. Kaşıntıların devam etmesi halinde doktora görünmeleri konusunda vatandaşları uyaran Bakanlık, özellikle çocuklar ve yaşlılardaki sürekli ishale dikkat çekerek daha dikkatli olunmasını tavsiye etti.

Tüketmeyin, şikayet edin

Bakanlık vatandaşları tanker ile izinsiz su dağıtanları şikayet etmeleri yönünde uyarırken bu suların kesinlikle tüketilmemesi gerektiğini hatırlattı. 

Bulaşık yıkanan suların da içme suyu niteliğinde temiz olması gerektiğini dile getiren Bakanlık, tuvalet temizliğinde beş su bardağı suya iki bardak çamaşır suyu eklenerek elde edilen karışımın kullanılmasını tavsiye etti.

Sebze ve meyvelerin de temizliğine dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan Bakanlık, bir litre suya 20 ya da 30 damla kadar yüzde birlik klor solüsyonu damlatılarak gıdaların bu suda 15 dakika bekletilmesini tavsiye etti.

Kokan bidonlara karşı da uyaran Bakanlık, su biriktirmek isteyenlere açık renkli bidonları önerdi. Ayrıca bidonların serin ve kuru yerde muhafaza edilmesi gerekli.

İlgili Haberler