İdrar Yolu Enfeksiyonları Gebelikte En Sık Görülen Enfeksiyon Türü!

İdrar Yolu Enfeksiyonları Gebelikte En Sık Görülen Enfeksiyon Türü!

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Safiye Genç, idrar yolu enfeksiyonlarının gebelikte en sık görülen enfeksiyon türü olduğunu söyledi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Safiye Genç, idrar yolu enfeksiyonlarının gebelikte en sık görülen enfeksiyon türü olduğunu söyledi.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmezse erken doğum ve düşük riskini arttırdığını belirten Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Safiye Genç, "Bu nedenle anne adayları gebelik süresi boyunca düzenli ve sağlıklı beslenmeyi, yeterli sıvı tüketimini, en önemlisi de doktor kontrollerini aksatmaması gerekmektedir" dedi.

Gebelik döneminin idrar yolu enfeksiyonlarına eğilimin arttığı bir dönem olduğunu belirten Genç, "Bu enfeksiyonların basit bir sistit olabileceği gibi ciddi bir böbrek enfeksiyonunun da gelişiminin söz konusu olabilir. Gebelikte idrar yolları enfeksiyonunun mutlaka tedavisi şarttır ve erken davranmak önemlidir. Çünkü tedavi edilmediği zaman özellikle böbrek enfeksiyonu durumunda bebek de erken doğum gibi ciddi tehlikelerle karşı karşıya kalınabilir. Böbrek iltihaplanmasında ateş yükselir, idrarda kan görülür, titreme ve belde ağrı oluşur. Bu belirtiler görüldüğü zaman anne adayı acilen takibini yapan doktoruna görünmelidir. Aslında anne adayının idrar yolu enfeksiyonunun ilk belirtileri görüldüğü zaman doktoruna danışması daha uygun olacaktır. Bu durumda anne adayı, sık sık idrar yapma isteği, idrarı yeterince yapamama, idrar yaparken acıma ve yanma, idrarda koku, bulantı ve kusma, karnının alt bölgesinde ağrı gibi şikayetlerin biri veya birkaçı varsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır" diye konuştu.

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonunu önlemek veya riski azaltmak için tavsiyeler de bulunan Genç, "Anne adayına öncelikle idrar testi yapılır. İdrar yolu iltihaplanmalarında takibi yapan doktor tedavi için antibiyotik önerebilir. Ayrıca idrar yolu antiseptiği tedavisi de uygulanır. İlaç alımı kesinlikle doktor tavsiyesi ile olmalıdır. Anne adayı kesinlikle kendi başına antibiyotik kullanmamalıdır. Eğer anne adayında böbrek iltihaplanması durumu gelişmiş ise antibiyotik tedavisinin yanında doktor hastanın hastanede yatarak tedavisini isteyebilir. Alınabilecek ilk önlem her gün bol bol su içmektir. Su hem idrar miktarını artırarak sık idrara çıkmasını sağlayacak hem de böylelikle vücuttaki mikropları temizleyecektir. Fakat özellikle şekerli meyve suları şeker enfeksiyon riskini arttıracağından tüketilmemelidir. Kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır. İdrarı kesinlikle tutmamak gerekir. Eğer idrar isteği varsa ertelemeden yapılmalıdır. İdrarı yaparken idrarın tamamen boşalmasından emin olmak gerekir. Bütün bu önlemler alınmasına rağmen yukarıda saydığımız şikayetler yaşanıyorsa anne adayları erken önlem almak için zaman kaybetmeden takibini yapan doktora başvurmalıdır" şeklinde konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

En Yeniler