İftara ne Pişirsem Diyenler İçin Tane Tane İstanbul Pilavı Tarifi ve Püf Noktası

İftara ne Pişirsem Diyenler İçin Tane Tane İstanbul Pilavı Tarifi ve Püf Noktası

Pilavların en lezzetlisi ve en sağlıklısı İstanbul pilavını mutlaka deneyin. İçerisindeki sebzeler ve baharatlarla iç açan renklere bürünen nefis İstanbul Pilavının püf noktası ise burada gizli... Lezzetli İstanbul pilavı tarifi...

Nefis İstanbul Pilavı tarifi...

Tane Tane İstanbul Pilavı Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler Listesi

İki su bardağı kadar pilavlık pirinç ile beraber yüz elli gram kadar da bezelye kullanacağız.
Üç su bardağı oranında tavuk suyu veya isteğe göre sadece su kullanacağız. İsteğe göre ise tavuk bulyon kullanabilirsiniz ancak tuz oranını da bulyona göre ayarlamayı unutmayalım. Otuz gram kadar da tereyağı kullanacağız. Eğer ölçmekten zorlanıyorsanız o zaman iki buçuk yemek kaşığı tereyağı ekleyebilirsiniz. 

Bir paket tavuk göğsünün yarısını kullanacağız ve pilavımıza bir tutam kadar da safran ekleyeceğiz. Yirmi beş gram Antep fıstığı ile birlikte yine yirmi beş gram kadar badem ile iki çorba kaşığı kadar limon suyu kullanacağız.

Tane Tane İstanbul Pilavı Tarifi Nasıl Pişiriliyor?

İlk olarak safranın suyunu alalım. Bir kahve fincanı içerisine bir tutan safranı koyduktan sonra üzerine fincanı dolduracak kadar sıcak su dökelim. On dakika kadar bu şekilde bekleyen safranın posasını atalım. 

Bu arada da pirinçlerimizi derin bir kaba alalım. Üzerine kabı olduracak kadar ılık su dökelim. Ardından üzerine biraz tuzla beraber bir çorba kaşığı kadar limon ekleyelim. Yarım saat kadar da pirinçlerimizi dinlendirelim.

Bu arada da tavuklarımızı hazırlayalım. Bir bütün tavuk göğsünün yarısını keselim ve diğer yarısını buzdolabına kaldıralım. Tencereye aldığımız tavuk göğsümüzün üzerine su dökelim. Üzerini aşacak kadar suyu döktükten sonra limon suyunu ve tuzu da ekleyip haşlamaya bırakalım.

Tavuk göğsü haşlanırken badem ve fıstıkları sıcak suda beş dakika bekletip kabuklarını soyalım. Bezelyeleri de bir köşede haşlayalım. Ardından pilav tenceresini çıkarıp eriyen tereyağının içerisinde bademleri pembeleşene dek kavuralım. Kevgirle alıp köşede bekletelim. Pirinci ekleyip kavurduktan sonra tavuk suyunu, safran suyunu, tuzu atıp ağır ateşte pişirelim. Suyunu çeken pilavın sonradan üzerine antep fıstığını, tavuk etini, domatesi, bademleri, bezelyeleri ve dereotunu atalım. Karıştırıp kapağını kapatalım. Biraz beklettikten sonra servis edelim.