Ihlamur Kaynatma Şekliniz Hatalı Bu Şekilde İçmeye Son vermelisiniz

Ihlamur Kaynatma Şekliniz Hatalı Bu Şekilde İçmeye Son vermelisiniz

Ihlamur Şifası ve kokusuyla yüz yıllardır kaynayıp içtiğimiz harika bir bitkidir. Ancak bugüne kadar yanlış pişirmiş olabiliriz. Bu Uzman önerisine kulak verin ve mutlaka arkadaşlarınızla paylaşın

Kış Aylarının vazgeçilmezi olan Ihlamur yüz yıllardır şifa deposu olmasıyla biliniyor. Ancak uzmanların önemli bir uyarısı var. 

Ihlamuru yanlış kaynatmak sağlıktan çok zarar verebiliyor. Şimdi Sizlere vereceğimiz bu uzman bilgisini sizde arkadaşlarınızla paylaşıp onların yararlanmasını mutlaka sağlayın.

Şifa Deposu olan ıhlamurun faydasından çok zararını vücudumuza çekiyoruz.

İşte Herkesin bilmesi gereken Ihlamur Kaynatma tekniği..

Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, ıhlamuru doğru tüketmenin 5 altın kuralını Milliyet'e anlattı…

1. Dakikalarca kaynatmayın

Ihlamuru demleme süresi çok önemli. Uzun süre kaynatılıp içilen ıhlamurun rengi ve kokusu daha güzel olsa da içindeki yararlı maddeleri her yeni kaynatma sırasında azalarak yok oluyor ve toksik etki yaratıyor.

2. 7-8 dakika demleyin
Hem ruhumuzu hem içimizi ısıtan bu mis kokulu çiçeğin bir tutamını kaynar suya atın ve kısık ateşte en fazla 7-8 dakika demleyin.

3. Tekrar tekrar içmeyin
Eskiden hangimiz şahit olmadık ki ocağın üstünde defalarca üzerine su çekilerek gün boyu tüketilen ıhlamura. Ninelerimiz, dedelerimizden kalma bu alışkanlığa son vermek gerekiyor. Siz siz olun demlenen ıhlamuru tekrar tekrar üzerine su çekerek içmeyin. Çünkü hiçbir faydası kalmıyor.

4. Açık ıhlamuru yıkayın
Pazardan, aktardan açıkta aldığınız ıhlamurun üzerinde toz olabilir. Bu nedenle avucunuzun içine sıkıca alarak ince büyük bir
süzgece koyabilir ve sudan geçirerek tozlarını arıtabilirsiniz.

5. Şeker koymayın
Ihlamuru tüketirken içerisine kesinlikle şeker ilave etmeyin. Rafine şekerin son derece zararlı olduğunu vurgulayan Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Neşe Ceylan, “En yüksek faydayı sağlayabilmek için saf olarak tüketmek gerekir. Şekerin başlı başına zararlı olduğu kanıtlanmışken, bir de gün içerisinde tüketilecek birkaç fincan ıhlamura ilave edilmesi fayda yerine zarar verecektir” diyor.

Bu önemli bilgiyi sizlerde arkadaşlarınızla paylaşmayı ihmal etmeyin

Milliyet