• BIST 97.149
  • Altın 282,758
  • Dolar 5,7454
  • Euro 6,3899
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 18 °C
  • İzmir 28 °C

İhlas Haber Ajansı Ekibi Gençlerle Buluştu

İhlas Haber Ajansı Ekibi Gençlerle Buluştu
İhlas Haber Ajansı (İHA) ekibi öğrencilerle bir araya gelerek 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde yaşanılanları anlattı.

İhlas Haber Ajansı (İHA) ekibi öğrencilerle bir araya gelerek 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde yaşanılanları anlattı.

Çınar Koleji'nin Esenyurt yerleşkesinde düzenlenen söyleşiye katılan İHA İstanbul Bölge Müdürü Oğuzhan Güven, İHA İstanbul İstihbarat Şefi Faruk Aydemir ve İHA Şehir haberleri Şefi Erhan Yılmaz, hain darbe girişiminde yaşadıklarını anlattı. Çok sayıda lise öğrencisinin katıldığı söyleşide gençlere İhlas Haber ekibinin o gece yaşadıkları ve İHA'nın hain darbe girişiminin önlenmesindeki rolü anlatıldı. Ayırca İHA çalışanlarının gözünden 15 Temmuz'un anlatıldığı "15 Temmuz En Uzun Geceydi" isimli belgesel gösterildi.

"Vatana karşı borcumuzu ödememiz lazımdı"

Söyleşide konuşan İHA İstanbul Bölge Müdürü Oğuzhan Güven, o gece İHA ekibinin kısa sürede organize olduğunu söyleyerek, "İhlas haber Ajansı olarak hiçbir dakika düşünmeden görev yerine koştuk. Tatilde olan arkadaşlarımız, izinli, görevli olamayan arkadaşlarımız vardı. Bunun bir darbe olduğunu anladığımız andan itibaren hemen görev yerlerimize koştuk. Bu vatana karşı borcumuzu ödememiz lazımdı. Böyle düşündük. O gün görevden kaçmak olmazdı hiçbir şekilde" diye konuştu.

İHA İstanbul Bölge Müdürü Güven, o gece yabancı yayın organlarının dezenformasyon yaptığını ve bunun önüne geçmeye çalıştıklarını belirtti. Güven, "Yabancı televizyon kanalları, yabancı medya da çok önemliydi. Türkiye'de daha olayların rengi belli olmadan, yabancı bazı kanallar yayına geçmişlerdi. Türkiye'de bir askeri hareketliliğin varlığından söz ediliyordu. Daha Türk televizyonları olayın ne olduğunu anlamaya çalışırken yayına geçen yabancı kanallar vardı bu çok manidar. İlerleyen dakikalarda Sayın Cumhurbaşkanımızın üzerinden dezenformasyon yapmaya çalıştılar. Biz tüm dünya kanallarına yayınlarımızı açarak, bu görüntüleri ücretsiz, izinsiz kullanabilirsiniz diye deklare ederek bu görüntüleri almalarını sağladık. 80-90 dan fazla televizyon on kanalında bu görüntüler yayınlandı. Yabancı dezenformasyonun da bir şekilde önüne geçmeye çalıştık" şeklinde konuştu.

"Bu Hainliği Unutmayalım"

İHA Şehir haberleri Şefi Erhan Yılmaz ise o gece köprüde yaşadıklarını anlattı. O gecenin hiç unutulmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "Köprüye o hainlerin karşısına çıktığımızda bir yanda komşum bir yanımda akrabam vardı. Hepsi hainlere direnmeye çalışıyordu. Bir röportajda sormuşlardı "gazeteci olmasan gider miydin?" diye. Söz konusu vatansa tabii ki gideceğiz. Bende gittim. 15 Temmuz'u unutmayalım bu hainliği sakın unutmayalım. Bu vatan bizim için önemli, her karış toprağında şehit kanı var. Sizin gibi çok genç arkadaş köprüdeydi. Yaşlısından gencine herkes oradaydı. Eminim siz de çıkmışsınızdır ya da bir şekilde içinde bulunmuşsunuzdur bundan şüphem yok. 15 Temmuz'u unutmayalım ve unutturmayalım" dedi.

"Darbe girişiminin seyrinin değişmesinde önemli rol oynadık"

İHA İstanbul İstihbarat Şefi Faruk Aydemir ise yaptığı konuşmada o gün vatanın kurtarılmasında herkesin bir şeyler yaptığını belirterek, "Biz de gazeteci olarak en iyi yaptığımız şeyi yaptık aslında belki ilk anlarda farkında olmadan yaptık ama daha sonradan gerçekten ne kadar önemli bir şey yaptığımızın farkına vardık. Bu hain darbe girişiminin püskürtülmesinde seyrinin değişmesinde daha sonradan gördük ki gerçekten önemli rol oynadık. Her zaman bize okulda üniversitelerde, iletişim fakültelerine belki gidecek olan vardır aranızda sık sık anlatılır. Basın 4. kuvvet yasama yürütme yargıdan sonra dördüncü kuvvettir bir ülkede. Çok etkilidir. Bizim bir kulağımızdan girer ötekinden çıkardı ama o gece bunu gerçekten olumlu manada gördük. Ve oradaki direnişin yönlendirmesinde nasıl bir rol oynayabileceğini, medyanın toplumu nasıl olumlu yönde etkileyebileceğini kendi gözlerimizle görmüş olduk" şeklinde konuştu. Daha sonra İHA ekibi gençlerin sorularını yanıtladı.

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim