İhtiyacı Olan ve Zor durumda olan vatandaşlara Devlet 1300 TL tutarında yardım dağıtacak tek şart ise.

İhtiyacı Olan ve Zor durumda olan vatandaşlara Devlet 1300 TL tutarında yardım dağıtacak tek şart ise.

İhtiyaç Sahibi olan bir çok vatandaş zor günlerini atlatmak için Devletin verdiği desteklerden faydalanıyor. Sosyal devlet ilkesi gereği devlet vatandaşlara bazı destekler sunuyor. İşte o ödemeler

Devlet desteği bazı durumlarda gerçekten önemli. Aileler bu yardımdan haberi olmayabilir. SGKBULTENİ.COM adlı internet sitesi vatandaşların işine yarayacak bir bilgiye sayfalarında yer vermiş. Takvim gazetesi ise SGKBULTENİ.COM SİTESİNDEN alıntıladığı haberi okuyucularının faydalanması adına sayfalarına taşımış

Eğer sizlerde bu yardımdan haberdar değilseniz ve ihtiyacınız varsa aşağıdaki bilgiler doğrultusunda gerekli kurumlara başvurabilir ve ödemenizi alabilirsiniz.

Arkadaşlarınızın öğrenmesi adına ise onlarla paylaşabilir ve böylesi bir bilgiden yararlanmalarını sağlayabilirsiniz:

Peki bu destek nasıl alınacak ve kimleri kapsamakta? Geniş bir şekilde sgkbulteni.com sitesi aslında yer vermiş: Ama özet olarak sizlerle paylaşmak istiyoruz:

1300 TL'YE VARAN DEVLET DESTEĞİ

Çocuk parası ödemeleri ailelere doğumdan sonraki süreçte ödeniyor. Bu ödemeler çocuk sayısına göre değişmekte olup her doğum sonrası ailenin ekonomi bütçesine yardımcı olmak için hesabına yatırılıyor. Doğum destek parası almak için ise anne veya babanın sigortalı olup olmaması önemli değildir. Bu ödemeler devlet tarafından çok geniş kapsamlı sağlanmakta olup sgkbulteni.com olarak aşağıda yer alan belli başlı kuralların, şartların sağlanması durumunda ödenir.

Doğum parası başvurusunda bulunacak olan vatandaşların sağlamları gereken koşulların başında Türk vatandaşı olmak şartı geliyor. Bu ödemeler anne veya babadan birisinin Türk vatandaşı olması durumunda sağlanıyor.

Doğum parası yardımları 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş her çocuk için alınabilir. Doğum sonrası bu parayı alamayanlar geriye dönük 5 yıllık süreçte bu ödemeyi alabilirler.

Son olarak ise yukarıda da belirttiğimiz gibi doğum parası almak için anne veya babadan en az birisinin Türk vatandaşı olması gerekiyor.

DOĞUM PARASI TUTARI VE BAŞVURU İŞLEMLERİ

Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş ilk çocuk ailelere 300 TL ödeme yapılır. Bu tarihten sonra doğmuş ikinci çocuk ise ödeme tutarı 400 TL olur. Eğer aile Mayıs 2015 tarihinden sonra üçüncü veya daha fazla çocuğunu dünyaya getirmişse ödeme tutarı 600 TL ödeme alır. Yani bir aile 1300 TL'ye varan ödeme almış olur. Doğum parası yardımları için başvurular ise çocuğun kimlik çıkarması aşamasında yapılır. Bu aşamada yapılmadıysa başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlükleri ve sosyal hizmet merkezleri üzerinden bildirilebilir.

En Yeniler