• BIST 98.455
  • Altın 219,530
  • Dolar 5,3279
  • Euro 6,0542
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 12 °C

İki gazeteciye Erdoğan hapsi!

İki gazeteciye Erdoğan hapsi!
Gazeteciler Başak Günsever ve Orhan Şahin’e "Tayyip’in cihatçıları Kobane’yi kana buladı" başlıklı haber nedeniyle 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Yurt Gazetesi’nin eski çalışanları Başak Günsever ve Orhan Şahin’e ‘Tayyip’in cihatçıları Kobane’yi kana buladı’ başlıklı haberde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.


İstanbul 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görülen davanın duruşmasında sanıklar Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Başak Günsever ve ona bağlı yetkili ile Orhan Şahin ve avukatları Selin Nakipoğlu hazır bulundu.


Şahin: Dış politika eleştirisi hakaret sayılmaz


Şahin, Yurt Gazetesi’nde ‘Tayyip’in cihatçıları Kobane’yi kana buladı’ başlığıyla çıkan haberle ilgili savunmasında “Aslında Suriye’nin kuzeyinde Kobane’de yapılan saldırının uluslararası ajanslarda haber olarak duyurulması ve bizim bunu yayınlamamızdır. Türkiye’nin Suriye’deki iç savaşa başından beri müdahil olması kamuoyunun bilgisi dahilindedir. Dış politika başından beri böyledir, halen de devam etmektedir. Bunların eleştirilmesi hakaret sayılamaz” dedi.


Avukat Nakipoğlu da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğu gerekçesiyle AYM’ye taşınan TCK’nın 299 maddesi olan ‘cumhhurbaşkanı’na hakaret’ suçuyla ilgili kararın beklenmesini ve buna göre bir karar vermesini talep etti. Mahkeme, avukat Nakipoğlu’nun bu talebini reddetti.


Nakipoğlu ayrıca müvekkillerinin gazetecilik faaliyeti kapsamında bu haberi yaptığını ve Erdoğan’a yönelik bir maddi unsurun mevcut olmadığını belirterek haberde suç unsuru oluşmadığını ifade etti.


Mahkeme sanıkların söz konusu başlıkla gazetede çıkan haberle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçu işlediğini belirterek takdiren bir yıl hapis cezasını, bu cezayı sanıkların sabıkasız olması ve dava sürecindeki davranışları nedeniyle 11 ay 20 gün hapis cezasına çevirdi. Mahkeme gazeteciler hakkında verilen bu cezayı da erteledi.
Gazeteciler Şahin ve Günsever hakkında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla açılan ve devam eden başka davaları da var.

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim