İki marketteki fiyatlar karşılaştırılınca ortaya çıkan fiyat farkı yuh dedirtti!..

İki marketteki fiyatlar karşılaştırılınca ortaya çıkan fiyat farkı yuh dedirtti!..

İki marketteki fiyatlar karşılaştırıldı, ortaya çıkan fark herkese yok artık dedirtti. Marketlerdeki fiyat farkının sebebi ne? Kazıklanmamak için bu marketlere adım bile atmayın! Hiç olmadığı kadar yüksek fiyatlar!.

Vatandaş salgın ve enflasyon derken neyden tasarruf edeceğini şaşırdı. Market alışverişini de buna göre daha ucuz sayılan mağazalardan yapan vatandaş için bir fiyat haritası çıkarıldı. Ortaya çıkan sonuç ise şoka uğrattı. Çünkü iki farklı mağazadaki fiyat farkları neredeyse iki katı!

Dünyadaki ekonomik kriz dalgası, salgının neden olduğu bazı ekonomik sıkıntılar ve Türkiye'deki enflasyon ile birleşince ortaya çıkan sonuç gıda enflasyonunda birincilik oluyor. Türkiye geçtiğimiz günlerde yayınlanan gıda enflasyonu sıralamasında ikinci sıradayken, enflasyonun seyri açısından da gıda fiyatlarının etkilendiği birinci ülke olmuştu. Yabancı basına bile yansıyan bu duruma göre eskiye oranla marketten yapılan alışveriş iyice pahalandı. 

Özellikle sosyal medyada gündeme gelen yabancı ülkelerdeki alışveriş fişlerinin karşılaştırmaları ile önceki senelerin fişlerinin şimdiki ile karşılaştırılması gibi paylaşımlar iç acıtıyor. Ancak bu sefer asıl sorun marketlerin birbiri arasındaki farklar. 

Marketler farklı ürünler aynı

Takvim Gazetesi'nde yer alan habere göre iki marketteki meyve ve sebze fiyatları karşılaştırıldı. İsim verilmeyen marketlerin birbiri arasındaki fiyat farkı ise dudak uçuklattı. 

3a.jpg

Haberde yer alan fiyat karşılaştırmasına göre meyve ve sebzelerin kiloluk farkları neredeyse iki katına kadar çıkabiliyor. Bu kadar farkın nedeni tam olarak bilinmese bile bazı raf ve ışıklandırmadan tasarruf ederek tasarlanan marketlerde ürünlerin fiyatları da toptancılıktan elde edilenden biraz fazla oluyor. Genel olarak bu marketlerden tercih edilen alışverişlerde bir de kalite farkı söz konusu olabiliyor. Buna göre mağazanın getirttiği ürünler kendi ürünü ya da piyasadaki daha uygun fiyatlısı olabilmekte.

İlgili Haberler