İkramiye Alacak Olan Emeklileri İlgilendiren Açıklama Geldi Değişiklik Nasıl Olacak?

Emeklilere 2018 senesinden bu yana ödenen ikramiyeler için istenen zam talebi karşılandı ancak yüz liralık zam ne emekliyi memnun etti ne de talepleri durdurdu. Gelen açıklamada ise ikramiye için bakın ne talep edildi?

İkramiye Alacak Olan Emeklileri İlgilendiren Açıklama Geldi Değişiklik Nasıl Olacak?
Yayınlanma Tarihi : 02 Temmuz 2021 20:05

Emekliler hem temmuz enflasyon zamlarını hem de ikramiyeleri dört gözle bekliyor ancak yapılan ikramiye yardımlarındaki artış beklentiyi karşılamadı. Üç senedir ödenen ikramiyelerdeki ilk zam talebinde yapılan artış 100 lira olmuştu. Emekliler için ise Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, ikramiyelerin maaşlar gibi enflasyon zamlarına bağlanması gerektiğini dile getirerek emekliler ile ilgili sorunlara değindi.

Bayram ikramiyeleri asgari ücret artışına endekslenmeli

30 Haziran Emekliler Günü'nde birtakım açıklamalar yapan  Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Genel Başkanı Satılmış Çalışkan, bayram ikramiyelerindeki artışla alakalı olarak talepte bulundu. Emeklilerin ikramiyelerine yapılan zammın asgari ücretle ilgili ücret artışına endekslenmesi gerektiğini belirten Çalışkan, yapılan yüz liralık zammın yeterli olmadığını savundu.

Emeklilerin tüm sorunlarına işaret ederek çözüm istedi

Çalışkan bir yandan da emeklilerin tümünü kapsayacak olan yeni bir yasa çıkarılması gerektiğini beyan etti. Özellikle 2000'den itibaren emekli olan vatandaşların milli gelirden pay almamasını eleştiren Çalışkan devlet büyüklerine seslendi. Emekliler için hizmet ve primle işleyen bir standart birliğinin olması gerektiğini söyleyen Çalışkan, özellikle hala bir sonuca bağlanamayan emeklilikte yaşa takılanların sorunlarının da çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. Emeklilikte yaş değil hizmetin esas alınması gerektiğini belirten isim, memurların ertelenen 3600 ek göstergesini de hatırlatarak bu sorunların çözülmesi gerektiğini belirtti.

Emekli ikramiyeleri ne zaman yatacak?

Yapılacak olan emekli zamlarının oranları ve ikramiyelerin hesaplara yatacağı zaman merak ediliyor. Emekli zamları için beklenen enflasyon oranı 7,67 olacak. Tam zam oranı ise temmuz ayının beşinde açıklanacak Haziran enflasyon oranı sonucunda belli olacak. İkramiyelerin ise 20 Temmuzda başlayacak olan Kurban bayramından öncesinde yani 12 ile 16 Temmuz tarihleri arasında yatması bekleniyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.