İlaç Kullanmadan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?

Uykusuz gecelere neden olan bebeklerdeki kabızlık sorununu kendi çocuğumda da deneyerek keşfettiğim yöntemlerle nasıl geçirdiğimi sizlerle paylaşacağım.

İlaç Kullanmadan Bebeklerde Kabızlık Nasıl Giderilir?
Yayınlanma Tarihi : 19 Aralık 2020 06:30

Bebek kelimesi insanların hayatına girdikten sonra birçok yeni olaylar sorunlar heyecanlar da yer almaya başlıyor. Bazı bebekler anne sütü almaya başlar başlamaz kabız olmaya başlıyor. Ben bir doktor değilim sadece anneyim ama inanın anne olmaya başladıktan sonra çok iyi bir araştırmacı oldum.

Benim kendi tecrübelerim ve uygulamalarımla elde ettiğim çözüm yöntemlerini paylaşacağım.

Maş fasulyesini hiç duydunuz mu? Bilmiyorum evet maş fasulyesi, küçük yeşil renkli bir baklagil türlerindendir. Maş fasulyesini hiç filizlendirdiniz mi? Peki bende filizlendirmemiştim .Merak etmeyin her şey bebeğinizle başlıyor. Maş fasulyesini bir avuç alıyoruz sonra bir cam şişeye yıkayıp koyuyoruz üzerine kapak değil tülbent kapatıyoruz ve bir hafta karanlık bir yerde her gün sudan geçirip aynı şekilde saklıyoruz ve filizlenmeye başlıyor, tadı çok güzel değil ama bebekler bayılıyor evet uğraştırıcı ve zaman alıyor ama o kadar etkili ki lif içerikli olduğu için hemen etki ediyor. A, B, E, D, C, K vitaminleri, folik asit, demir, çinko, fosfor, magnezyum ve bakır gibi mineraller bakımından zengin olan maş fasulyesi glüten de içermez.

Telbine çorbası küçüklerde de büyüklerde de çok etkili bir çorba tarifidir. İçerisine bal konulduğu için küçükler de 2 yaşını geçtikten sonra içerilmesini tavsiye ederim. Arpa unu, zeytinyağı, süt ve bal karıştırılarak yapılıyor. Biraz bebek maması kıvamında oluyor ,tadı da  Çok iyi değil. Sağlık için denenebilir. Telbine çorbasının strese iyi geldiği, kalbe faydalı olduğu, sıtma ya fayda sağladığı, hazmı kolaylaştırdığı bilinmektedir.

Herkesin bildiği kivi, kayısı, üzüm, cennet hurması meyveleri de kabızlığa her yaş ta yarar sağlamaktadır.

Sağlıklı günler dilerim.