İletişim Fakültesi öğrencilerinden Facebook'a yerli rakip

İletişim Fakültesi öğrencilerinden Facebook'a yerli rakip

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nden bir grup öğrenci, Facebook’a rakip olacak sosyal ağ Ayneen’i kurdu. “Henüz fenomen olmadınız mı? Burası sizin için yeni bir şans” sloganı ile 1 Ocak’tan beri yayında olan Ayneen’in 25 bine yakın üyesi bulunmakta.

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinden oluşan 20 kişilik grup yerli ve milli sosyal ağ olan Ayneen’i tasarladı. Kısa sürede yoğun ilgi gören site 18 günde 25 bine yakın üyeye ulaştı. Sosyal ağların yurtdışı merkezli olmasından dolayı, gizlilik ve güvenlik gibi konularda sıkıntılar yaşandığını ve bu yüzden böyle bir adım attıklarını vurgulayan grup oldukça iddialı. Siteye, Hakan Hepcan, Odun Herif ve Bilal Hancı gibi birçok fenomen de üye. Fenomen olmak isteyenlere, “Henüz fenomen olmadınız mı? Burası sizin için yeni bir şans” sloganı ile seslenen grup, sosyal medya tutkunlarını yerli ve milli sosyal ağlarına davet ediyor. Siteye reklam almayan öğrenciler, giderleri kendi ceplerinden karşılıyor.


“YERLİ VE MİLLİ AĞ OLGUSUNU OTURTUP DAHA İYİ YERLERE GELMEYİ PLANLIYORUZ” 
Türkiye’de kullanılan birçok sosyal ağın olduğunu belirten sitenin kurucularından Burak Ülgü, “Bunların büyük çoğunluğunu yurtdışı ve küresel çapta hizmet veren sosyal ağlar oluşturuyor. Facebook gibi Twitter gibi ve bu anlamda bilgi güvenliğinin insanları düşündürdüğünün farkına vardık” dedi. Bu sebeple kendilerinde yerli ve milli bir sosyal ağ yapma gerekliliğini duyduklarını vurgulayan Ülgü şunları söyledi:


“Ayneen.com olarak yerliden kastımız şu. İlk olarak Türkiye’de, tamamen Türk yöneticilerin olduğu ve Türk jargonuna uygun bir sosyal ağ hizmeti vermek istiyoruz. Daha sonra, Türkiye’den sonra eğer açılacaksak Osmanlı hinterlandında yayılmayı planlıyoruz. Milli ve yerli olması bizim için şu açıdan önemli. Türkiye’de şuan için bu alanda birçok deneme olmuş olsa da şuan ulaştığımız nokta itibari ile bu noktaya gelen başka bir sosyal ağ olmadı. Bu yüzden bu şevkle, bu azimle çalışmaya devam edip Türkiye’deki bu yerli ve milli ağ olgusunu oturtup daha iyi yerlere gelmeyi planlıyoruz.”


AYNEEN.COM’A 59 ÜLKEDEN GİRİŞ YAPILDI 
Yayına başlayalı 18 gün olan ve 25 bin kullanıcıya ulaşmak üzere olan siteye 59 ülkeden giriş yapılıyor. Siteye halkın yoğun ilgisi olduğunu ve bu ilgiden dolayı çok mutlu olduklarını ifade eden Ülgü, “Buradan tüm kullanıcılarımıza ekibim adına teşekkür ediyorum. Biz yaklaşık 18 gün önce yayına girmiş bir siteyiz. Ama şuandan itibariyle Alexa değerlerine baktığımız zaman yerli denemelerin hiçbiri bizim yakaladığımız seviyelere kadar ilerleyemedi. Şuan için Alexa değerlerinde 515’lerde diyebilirim ve şuan için 25 bin kullanıcımız var. Gelen geri dönüşler kullanıcılardan ve halktan çok olumlu. Çünkü insanlar artık yerli bir şeylerin olmasını ve bizden bir şeylerin olmasını çok istiyorlar” diye konuştu.


AYNEEN’DE REKLAMA VE OYUN İSTEKLERİNE YER YOK 
Reklamlar, sosyal medyayı kullananların genel sorunu olmuş durumda. Bu sorunun farkında olan Ayneen ekibi, Ayneen.com’da reklamlara yer vermiyor. Reklamların siteye üye olanları rahatsız ettiğini savunan sitenin kurucularından Selvi Çakal, “Reklam almıyoruz. Çünkü insanlar yönlendirilmekten ve reklamlardan çok bunaldılar. Reklamlar insanları çok boğmaya başladı. Çünkü her alanda, günlük hayatlarında çok fazla karşılarına çıkıyor. Bu da itici bir durum oluşturmaya başladı. Biz buradan bu şekilde ilerlemek istemedik. İnsanları da rahatlatacak bir şey yapmayı düşündük. Bu yüzden reklam almıyoruz. Oyun istekleri gibi şeylerde yok sosyal medya hesaplarımızda. Bu şekilde de bir engel oluşturmuyoruz kullanıcılarımıza. Daha çok yatırımcılarla ayakta kalmaya çalışıyoruz. Şuan devlet desteği almaya çalışıyoruz. Bunun için çalışmalarımız sürüyor” ifadelerini kullandı.


Sitenin kurulma aşamasını da anlatan Çakal, Yerli ve milli sosyal ağ yapma fikrinin ders kapsamında akıllarına geldiğini söyleyerek şunları kaydetti:  “Hepimiz zaten ekip olarak Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileriyiz. Sosyal Medya Uzmanlığı dersi kapsamında arkadaşlarımızla düşündük, oluşturduk. Bunun üzerine yaptığımız bir çalışma. Herkesin fikri ve kendi hayal dünyasının geliştirdiği bir şekilde belirledik ve Ayneen.com şeklinde bir çıkış yaptık.”