İndirimli elektrik faturası için fırsatı kaçırmayın son tarihle ilgili uyarı yapıldı..

İndirimli elektrik faturası için fırsatı kaçırmayın son tarihle ilgili uyarı yapıldı..

Elektrik faturası indirimine başvurmak için son gün yaklaştı. Vatandaşların 5 Aralık 2020 tarihine kadar tedarik şirketleriyle iletişim kurmaları gerekiyor.

Tarımsal sulama, sanayi ve ticarethane aboneleri arasında senelik yedi milyon kWh ile üstünde elektrik tüketilmesi durumunda tedarik şirketlerine başvurarak Ocak 2021’de son kaynak tarifesinin altındaki fiyattan elektrik alabilecek. Ancak başvuru için son gün 5 aralık 2020.

İmzalanmadığı halde piyasa fiyatının üzerinde elektrik tüketecekler

Abonelerin 5 Aralık tarihine kadar sözleşmelerini imzalamamaları halinde piyasa fiyatından daha yüksek olan son kaynak tedarik tarifesinden elektrik alacaklar. Ticarethaneler için 58 kuruş, sanayi aboneleri için ise 53 kuruş olan elektrik tarifesinin, yeni yılda zamlanması bekleniyor. Ancak anlaşmaya imza atan işletmeler 45 kuruş kuruşa kadar elektrik tedarik edebilecek.

Ön koşulları dikkatli değerlendirin

Özel sektör elektrik tedarik şirketlerinden KOLEN'in Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt ise Dünya Gazetesinden Mehmet Kara'nın haberine göre işletmeleri uyardı. Son imza tarihini hatırlatarak konuşan Karayurt, takibi ve Anlaşılması güç olan ön koşulların dikkatli değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Karayurt, sözleşmelerde bazen avantaj gibi görünen maddelerin sonrasında bir dezavantaja dönüşebileceğini, buna karşın maddeleri iyi değerlendirmelerini tüketicilere tavsiye etti.

Anlaşma yapmamak tüketicinin zararına olur

Karayurt, abonelerin kendişartlarına göre farklı noktalara dikkat etmesi gerektiğini vurgularken, anlaşma yapmayanların ise zararlı çıkacağını belirtti. Karayurt; fiyata duyarlı, bütçe hassasiyeti öncelikli olan, hizmet kalitesi bekleyen veya sürekli destek ihtiyacı duyan farklı talepteki aboneler için farklı noktaların önemli olacağının da altını çizdi.