İngiliz gazetesi The Times Recep Tayyip Erdoğan'ı Haber Yaptı! Avrupa yeni politikalar hakkında ne düşünüyor?

İngiliz gazetesi The Times Recep Tayyip Erdoğan'ı Haber Yaptı! Avrupa yeni politikalar hakkında ne düşünüyor?

İngiliz basınından Financial Times'dan sonra The Times gazetesi de Erdoğan'ı haber yaptı! İngiliz gazetesinde Erdoğan ile ilgili hangi ayrıntıya yer verdiler? AB politikaları hakkında dikkat çeken detay ne?

İngiltere'nin en çok okunan gazetelerinden olan The Times gazetesi, Erdoğan'ın batılı ülkelere karşı yeni politikalarını değerlendirdi. Gazete Doğu Akdemiz olaylarından öncesinde ilişkilerin düşük seviyede olmasına dikkat çekerek Türkiye'nin yeni Avrupa Birliği politikalarını yorumladı. 

Zeytin dalını değerlendirdiler

Avrupa Birliği ile olan gerilimli ilişkilerin yerini yakın zamanda daha yumuşak politikalara bırakması İngiliz basınına konu oldu. Daha önce Financial Times gazetesinde yer alan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert politikalarının ardından, Avrupa Birliği ile yeniden yakınlaşma çabaları da bu sefer Times gazetesine haber konusu oldu. 

Yunanistan görüşmeyi henüz onaylamadı

The Times'ın Türkiye muhabiri olan Hannah Lucinda Smith ve Yunanistan muhabiri Anthee Carassava'nın ortak olarak yazdıkları habere göre Erdoğan, Yunanistan ile bir görüşme yapmak isteyerek gerilen AB ilişkilerini düzeltme çabasında. Ancak haberin içeriğinde yazılana göre Erdoğan'ın bu talebini Atina henüz onaylamadı. Atina, resmi olarak bir davet de almadıklarını duyurmuştu.

İngiltere Avrupa Birliğinden ayrılınca...

Haberde Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkilinin sözlerine de yer verildi. Yunan yetkili yaptığı açıklamada Yunanistan dışişleri bakanı ile Türk mevkidaşı senelerdir dostane bir ilişki yürütmekte fakat ikilinin arasında son iki haftada planlanan ya da kabul edilen bir toplantı yok sözlerine yer verildi. Muhabirlere göre ise Alman Başbakanı Angela Merkel Türkiye'nin Avrupa ile gerilimlerinde orta yolu bulmaya çalışıyorken Fransa tarafı Türkiye'ye sert hamleler yapmak için çağrıda bulundu. Birleşik Krallık da Türkiye'nin Avrupa Birliğindeki en iyi müttefikiydi ancak Birleşik Krallık da Avrupa Birliğinden yakın zamanda çekildi. Joe Biden'ın başkanlık seçimlerinde galip gelmesi de habere göre Türkiye üstündeki gerilimi arttıracak.